Byggbolaget kan flytta till ny projektfastighet. Enligt uppgift till Fastighetsvärlden är Skanskas huvudkontor på västra Kungsholmen, fastigheten Välmågan 9, nära att säljas.
Ägaren Invesco Real Estate, med Scius som lokal partner, har sedan en tid lagt ut fastigheten till försäljning. Den innehåller 20.500 kvm lokaler.
Enligt uppgift till Fastighetsvärlden finns det bland annat ett utländskt intresse för fastigheten, bland annat från Tyskland.
Amerikanska Invesco köpte fastigheten från Skanska och tillträdde under tredje kvartalet 2014. Priset var 1 miljard kronor. FV saknar kännedom om hur långt hyresavtal byggjätten har i fastigheten, men byggbolag brukar ofta flytta för att fylla upp någon av sina planerade projekt. Skanska har bland annat två stora projekt i det direkta närområdet där.
Den andra delen av den aktuella byggnaden Entré Lindhagen, som har Nordea, Ballbreakers och Skanska (drygt 6 000 kvm) som hyresgäster sålde Skanska samma år till Alecta i en bytesaffär.