Det nya bygget sett från baksidan, från spårområdet.

Efter sju års planerande – satsar på WTC i Växjö

Annons

6.500 kvm lokaler – 70 procent uthyrt. Efter sju års planerande blir det nu byggstart för World Trade Center i Växjö. Skanska köper marken för den nya kontorsbyggnaden av kommunen och investerar i det nya kontorshuset. Kontorshuset blir sju våningar högt kontorshus med café och businesscenter på entréplanet. Den uthyrningsbara lokalytan blir strax under 6.500 kvadratmeter.

–Redan i dag har vi tecknat hyreskontrakt för drygt 70 procent av lokalerna av lokalerna men här finns fortfarande chans för fler företag att flytta in. Hittills rör det sig om några stycken hyresgäster men jag får återkomma till vilka, säger Håkan Isfalk, regionchef på Skanska Sverige, till Fastighetsvärlden.

Huset ingår som en del i det stora stadsutvecklingsprojekt kring Växjö station. Kärnhem som drivit fram WTC-projektet och innehar WTC-licensen är fortsatt involverade i projektet och kommer att ansvara för WTC-konceptet. Bland annat kommer Skanska och Kärnhem att utveckla ett parkeringsgarage via ett JV. Skanskas totala investering i WTC uppgår till drygt 195 miljoner kronor. Redan under tisdag den 2 september påbörjas byggjobben med rivning av Vita villan och Akropolis.

Fastighetsvärlden Idag 2014-09-01

Entrén till WTC i Växjö.
Entrén till WTC i Växjö.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Proptech-bolag i konkurs

Vikande efterfrågan från befintliga kunder. Har funnits i sju år.

Läge för änglalik affär i Gamla stan

Få områden i Stockholm har fått sin status höjd så snabbt på kort tid.

Ramsbury hyr ut 5.500 kvm – succé för stort projekt

Nybyggt projekt fullt uthyrt. Hög hyresnivå.

Diös i affärer med Peritas för 327 mkr

Totalt ingår fyra fastigheter i transaktionerna. Andra större förvärvet på kort tid.

Titania Rågsved. Bjurbäcken 11.

Svårt sälja i 08-område – ändrar till hyresrätt

220 bostäder i förort till Stockholm.

NP3 förvärvar för 216 miljoner

Köper totalt fyra fastigheter.

Köper del av Skanskas stora 08-plan

Ska bygga 300 bostäder i tidigare mässområde.

Hemsö hyr ut 6.000 kvm

Tecknar hyresavtal om totalt 18.000 kvm.

Ökar med 5.900 kvm kontor hos Castellum

Hyresavtalet har ett årligt hyresvärde om cirka 27 mkr.

Vill sälja mitt i Stockholm – efter fyra år

Det har varit god fart på transaktionsmarknaden inom tullarna i Stockholm. Nu väntas snart ytterligare en affär. Denna gång i CBD.

Johan Almquist, A house.

”Svårt att överleva i mitten”

A house’s vd tror att framtiden för coworking är att nischa sig. Och ser inte för otroligt att fastighetsägarna dominerar branschen i framtiden.

Tillbaka till förstasidan