Skanska säljer Skandias HK till AMF för 1,3 Mdr

Huvudkontor i starkt läge får ny ägare. Skanska säljer Skandias huvudkontor i Stockholm för totalt 1275 miljoner kronor till AMF Fastigheter. Direktavkastningen är, enligt uppgift till Fastighetsvärlden, drygt 5 procent och initialt över 6 procent. Catella var rådgivare till Skanska och KPMG till AMF vid affären.

Kontorsfastigheten Gångaren 11 ligger vid Lindhagensterassen på västra Kungsholmen. Transaktionen bokas i fjärde kvartalet 2011 och tillträde sker i första kvartalet 2012. Gångaren 11, med adress på Lindhagensgatan 86-88, har en total uthyrbar yta om cirka 30.000 kvadratmeter och är fullt uthyrd till Skandia. År 2009 tecknades ett 15-årigt hyresavtal med Skandia.

– Vi är glada att genom detta förvärv kunna kompletterar vår kontorsportfölj med en fastighet i en attraktiv delmarknad som vi tidigare inte varit representerade i. AMF Fastigheter har en stabil portfölj av fastigheter i Stockholms citykärna, men också i delmarknader som Sundbyberg, Södermalm och Marievik. Gemensamt för alla är närheten av spårbunden kollektivtrafik, vilket är en allt viktigare faktor för företag som söker lokaler, säger Mats Hederos, vd AMF Fastigheter.

Fastigheten färdigställdes 2009 och är byggd med höga miljökrav och är certifierad enligt GreenBuilding.

– Lindhagen på nordvästra Kungsholmen är etablerat som ett av Stockholms mest attraktiva områden för arbetsplatser och boende. Skandia-huset är ett av våra mest miljöanpassade hus och vi glädjer oss åt samarbetet med AMF Fastigheter och att de valt att investera i området. Vi fokuserar nu för fullt på våra möjligheter att fortsätta utveckla området, säger Jan Odelstam, Business Unit President, Skanska Kommersiell Utveckling Norden.

Fastighetsvärlden Idag 2011-12-21

Fler Nyheter från förstasidan

Gorosch: ”Bli mer som ett swat-team”

Berättar för FV hur Catella ska återvända till fornstora höjder.

Final: Fem kan vinna Årets lokalkonsult 2023

Fem nominerade. Läs även om vinnarna sedan starten.

Kommun köper av SBB

FV summerar affärer för 1,4 miljarder kronor.

Läs utdrag ur boken ”Erik Paulsson – Superentreprenören”

FV publicerar utdrag som berättar om Erik Paulssons fantastiska resa. Läs även om ett flertal branschprofiler som berättar om sina möten med Paulsson.

Köper för miljard av Ica

Bolagets största transaktion hittills.

Bantar HK med 30 procent i centrala Stockholm

Letat lämpliga lokaler sedan början av 2023. Stannar inom fastigheten.

Juryns val: Gör bäst affärer – fem nominerade

Meriterad jury nominerar Årets transaktionskonsult. Läs även om vinnarna sedan starten.

Erik Skalin lämnar JLL

Jobbat med uthyrning i 20 år.

Gorosch till Catella

Blir ny vd för Corporate Finance Sverige.

Chocksänkning av räntan kan vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Niam slår till med miljardköp i centrala Stockholm

Förvärvar kontorsfastighet. Chockbesked för säljaren.

Nrep anställer sex nya medarbetare

Rekryterat från bland andra Vasakronan, Heimstaden och Unibail Rodamco Westfield.

Tillbaka till förstasidan