Skanska säljer kontorshus i Polen för 340 mkr

Skanska har sålt den andra etappen av kontorskomplexet Brama Miasta i Łódź, Polen, till Łódź vojvodskap för motsvarande cirka 340 miljoner kronor.

Annons

Den andra etappen omfattar cirka 14 500 kvadratmeter moderna och hållbara kontors- och butikslokaler. Affären inkluderar inredning av lokalerna. Byggnaden har en publikt tillgänglig innergård med amfiteaterliknande trappor och är strategiskt belägen med närhet till tåg-, buss- och spårvagnsförbindelser.

Brama Miasta är en profilbyggnad i Łódźs Nya Centrum och är väl synlig från den närliggande stationen Łódź Fabryczna tack vare sin karakteristiska stålfasad som speglar stadens industriella arv. Kontorskomplexet består av två byggnader med totalt cirka 44 000 kvadratmeter uthyrningsbar yta. Projektet är LEED Gold-certifierat och innehar certifikatet “Byggnad utan hinder”, vilket säkerställer tillgänglighet för personer med funktionsnedsättningar, äldre och barn.

Brama Miasta är Skanskas tredje kontorsprojekt i Łódź efter Green Horizon och Nowa Fabryczna.

Łódź är belägen i centrala delen av landet och har en folkmängd på 650.000 personer. Det är Polens fjärde största stad.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan