Exempelbild Lötskär. Foto: Obos

Skanska säljer för 290 mkr till Obos i Västerhaninge

Skanska avyttrar totalt 198 byggrätter för småhus i Skarplöt, Västerhaninge, till Obos för cirka 290 miljoner kronor. Byggrätterna paketeras i flera etapper och kommer att tillträdas under åren 2026-2028.

Annons

Affären i Haninge bokförs av Skanska bostadsutveckling i det andra kvartalet 2026.

I köpeskillingen ingår även de allmänna anläggningar och kvartersgator som Skanska färdigställer i området.

– Haninge är en prioriterad kommun för oss där vi ser goda möjligheter att växa och bidra till bostadsförsörjningen med ett brett erbjudande. Det här är en strategisk investering där vi kan nyttja hela vår produktpalett och bidra till ett område med hög livskvalitet, nära både stad och natur, säger Anna Svensson, Operativ chef affärsutveckling och B2B Obos Sverige.

Sedan tidigare har Skanska genom BoKlok byggt drygt 100 bostäder i form av lägenheter och radhus i det växande området som när det är fullt utbyggt kommer att ha cirka 700 bostäder.

Tanken är att Skarplöt ska bindas ihop med intilliggande Nedersta genom en huvudgata som gör det möjligt för busslinjer att trafikera området.

Obos planerar att påbörja markförberedande arbeten inom kort för att möjliggöra uppförandet av radhus på delar av området, med planerad montagestart under fjärde kvartalet 2026. Radhusen beräknas stå inflyttningsklara vid årsskiftet 2027/2028.

I Nedersta och Skarplöt i södra Västerhaninge fortsätter vi att bygga fler bostäder och gator med mål att bygga ihop de båda områdena. Detaljplanen medger runt 700 bostäder, varav 400 är klara. Karta: Haninge kommun
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Niam lanserar nytt forum för unga talanger

”Det finns många unga som har fantastiska idéer som av olika anledningar inte når fram.”

Adidas gör comeback mitt i Stockholm

FV avslöjar stor butiksuthyrning i bästa läge i centrala huvudstaden.

Helio, GT30, Afa Fastigheter.

Helios GT30 fyller tio år

”Vi byggde något som inte fanns i Sverige.”

Vill riva Ullevi och bygga på Heden

Om möjlig investering på 1,6–1,8 miljarder kronor oroar.

Wallfast får markanvisning i utvecklingsområde

Utökar i Stockholm.

80-åring vill köpa skandalkåken – stoppas igen

Försäljningen av fastigheten via auktion har nu tillfälligt pausats.

880 nya bostäder i Optimus

Ska formas utifrån områdets industrikaraktär.

Hämtar värden ur det förgångna

FV Fokus Utfrågning av Olof Philipson, vd på Gatun Arkitekter.  Värdet av återbruk.  Inte vara ja-sägare.  AI i arkitekturen.

FV Quiz: USA, fastigheter och VM

Var i USA har Engelbert investerat? Vilket lag sponsras av Lundbergs bolag? Testa dina kunskaper om USA, fastigheter och VM!

Peab köper mark för 280 bostäder

Fortsätter att investera i stort utvecklingsområde.

Flygbild på Slottsstaden i Malmö

EU-krav riskerar stoppa byggen

”Vi har inte riktigt knäckt den frågan hur vi ska hantera det, så att man inte ersätter äpplen med päron”

AL byggstartar 27 000 kvm i Slakthusområdet för 2 mdr

Byggs granne med 3Arena. Stort hyresavtal.

Skanska säljer till Folksam för halv miljard

Projekt med drygt 140 lägenheter byter ägare.

Lista: Så har Folksam köpt för 50 miljarder på tio år

FV listar alla 33 affärer sedan 2015. Läs om fastigheterna och köpeskillingarna.

Tillbaka till förstasidan