Skanska laddar för 90.000 kvm vid Essingeleden
Återfår markanvisning för ”blåljustomten” – Skissar på hotell i närheten. Skanska föreslås få markanvisning för kontor inom fastigheten Kristinebergs Slott 11 på Kungsholmen. Det handlar om den fastighet som Skanska redan 2006 fick markanvisning för, men som sedan återkallades när Stockholms stad ville använda tomten får som för den planerade Samverkancentralen – som därefter hamnat i stora arkivet.
Markanvisningen till Skanska, på den triangelformade tomten, innebär 30.000 kvadratmeter lokaler. Den absoluta merparten blir kontor men det planeras även lokaler för butiker eller restauranger/kaféer längs Lindhagensgatan.
Den planerade byggnaden består av huskroppar i olika höjder där den högsta delen kan få en högsta totalhöjd om 59 meter över nollplanet, vilket är maxhöjden i området på grund av Bromma flygplats. Fojab Arkitekter har rituppdraget.
I närheten har Skanska sedan tidigare en markanvisning för bussdepåtomten. Där planerar Skanska för 60.000 kvadratmeter kontorslokaler, därutöver kan cirka 10.000 kvadratmeter bli hotell. Där planerar Skanska för något lägre byggnader.
Det troligaste är att Skanska börjar bebygga triangeltomten först.
Fastighetsvärlden 2016-12-15