Skanska hyr ut 6.000 kvm till Trafikverket i Malmö

Skanska har tecknat ett 6-årigt hyresavtal med Trafikverket om cirka 6.000 kvadratmeter i kontorshuset Aqua, som just nu byggs på Universitetsholmen i Malmö. Aqua är i och med denna uthyrning till cirka 70 procent uthyrt.

Trafikverket flyttar in efter sommaren 2022 och får i området tillgång till ett stort serviceutbud, utmärkta kommunikationer och närhet till natur och parkområden.

Aqua ligger i Citadellsstaden på Universitetsholmen i Malmö, alldeles intill kanalen och med Malmö C på gångavstånd. Varje kontor får sin egen terrass anpassad för utomhusarbete.

På entréplan finns lokaler för publik verksamhet samt cykelhotell, duschar och omklädningsrum för att underlätta för hållbart resande. Kontorshuset är utformat för att uppmuntra till en hälsosam och hållbar livsstil för att både människor, företag och natur ska må bra.

Aqua hälsocertifieras enligt den internationella standarden WELL och hållbarhetscertifieras enligt LEED, högsta nivån.

Fler Nyheter från förstasidan

Ica till Sturegallerian

Ica Sturehallen tar plats i nedre Marmorhallen i centrala Stockholm.

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Matjätte köper restaurangkedja i Stockholm

Har i dag sex enheter om 4.959 km. Restaurangkonceptet efterfrågas av fastighetsägare. Vill växa i Sverige.

Brunswick säljer sin andel i Hemmaplan till Bonnier

Förvärvat i områden som som präglas av socioekonomiska utmaningar.

2023 års vinnare i Sweden Green Building Awards

10 vinnare utsedda.

Förvärvar med potential på Ekerö

Söker ytterligare nya affärsmöjligheter.

Granitors multikvarter i Malmö fylls och växer

Ny målgrupp för andra etappen. Se flera bilder.

Affär för 340 mkr – har varit med sedan Odd Molly

Nybyggd logistikfastighet byter ägare.

Hyllie Terrass: Foto: Viktor Holm

Skanska avyttrar Hyllie Terrass för 730 miljoner

Femte affären till nya bolaget. Summerar drygt 5 miljarder kronor.

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Tillbaka till förstasidan