Sofia Ekerlund och kontorsfastigheten Epic.

Skanska lockar coworkingbolag till Malmö – hyr 3.100 kvm

Skanska har tecknat hyresavtal med coworkingbolaget Spaces på cirka 3.100 kvm på tio år i kontorsprojektet Epic i Malmö.

Spaces kommer att öppna sin första etablering i Sverige i Göteborg under nästa vår och till hösten 2019 öppnar de sitt coworkingkoncept även i Epic i Malmö.

Coworking – att dela kontor med andra företag och individer – har växt explosionsartat under de senaste åren. En stor internationell aktör är IWG (International Workplace Group) med varumärken som Regus, No18 och Spaces. Spaces grundades i Amsterdam och har sedan starten ca 200 coworkingplatser över hela världen.

Skanskas kontorshus Epic ligger på Universitetsholmen i centrala Malmö, alldeles intill vattnet och bara ett stenkast ifrån Malmö Centralstation.

– Vi ser fram mot att öppna Malmös första Spaces i Epic. En fantastisk byggnad i ett grymt bra läge. Här kommer vi kunna erbjuda flexibla arbetsplatser, mötesrum och riktigt bra kaffe i en miljö som främjar kreativitet och nytänk. För oss är det viktigt att få komma till Malmö med Spaces och tillsammans med Skanska så kan vi äntligen ta steget säger Patrik Ölvebäck, Country Manager, Regus.

Med Epic introduceras en ny generation kontorsbyggnader i Malmö, som sätter människors välmående i fokus och ger ramar för ett sundare sätt att leva och arbeta. Det handlar exempelvis om att trappan är inbjudande och väl synlig samt fokus på dagsljus och grönska inomhus. På entréplan finns cykelhotell, duschar och omklädningsrum med handduksservice.

Sofia Ekerlund, ,arknadsansvarig, Skanska Öresund:

– Vi är mycket glada över att få välkomna Spaces till Epic och till Malmö. Att Spaces som är en världsledande aktör inom coworking väljer att etablera sin verksamhet i Epic är vi mycket stolta över. I entréplan, ut mot Nordenskiöldsgatan, kommer en välkomnande öppen coworkingyta med plats för möten och interaktion som kommer att addera ytterligare flöde och puls till Nordenskiöldsgatan.

Spaces första etablering i Sverige öppnar i april i Göteborg, i Brygghuset på Lindholmen i en förhyrning om 1.600 kvm. Fastighetsägare där är Husvärden.

Spaces har i Europa ett tiotal förhyrningar i Storbritannien samt en handfull i bland annat Schweiz, Belgien, Nederländerna, Frankrike och Spanien och ytterligare några enskilda i tio andra länder.

Coworkingbolaget har även massor av förhyrningar i USA samt flera andra länder.

Fler Nyheter från förstasidan

Rik privatfamilj vill köpa

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Fyllt upp nytt miljardköp i city

Fastigheten mitt i centrala Stockholm är nu fullt uthyrd.

Klart med ny vd i Castellum

Han ska leda bolaget genom den problemfyllda tiden. ”Jag tackar för förtroendet”.

Sur bankrapport: Priser ska ner 15 procent

Ny rapport belyser bland annat kommersiella fastigheter.

Topplista

Största uthyrningarna av kontor 2023

Två månader in på året summerar de 20 största uthyrningarna till totalt cirka 57.000 kvm

Trianon har fyllt vågade fyndköpet Entré

Säljaren gjorde dunderförlust och avyttrade med stora vakanser.

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

SHF tillskjuts en miljard och Lennart Sten lämnar vd-stolen

Läs om förändringarna. Ny vd utsedd. ”Kommer att uppstå intressanta förvärvsmöjligheter”.

Folksam hyr ut 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Tillbaka till förstasidan