Skanska hyr ut 15.000 kvm till AFRY i Solna Link

Skanska har tecknat ett tioårigt hyresavtal med AFRY för deras nya huvudkontor om cirka 15 000 kvadratmeter kontorsyta i den nya fastigheten Solna Link i Arenastaden i Solna med inflyttning 2028. Därmed är hela första etappen i projektet uthyrd. AFRY lämnar därmed en stor förhyrning hos Castellum i närheten.

Annons

CBRE var rådgivare till AFRY.

Solna Link ligger längs spåren vid Solna Station. Utöver kontorsytor kommer det på gatuplanet inrymmas gym, konferens, lounge, restaurang, café och cykelservice. I samband med att Solna Station växer som kollektivtrafiknod planeras grön tunnelbanelinje öppna för trafik år 2028. Det finns även bra förbindelser för buss, tvärbana, pendel, tunnelbana, bil och cykel.

– Vi har en lång relation med AFRY, både genom tidigare förhyrningar i Stockholm och Göteborg, men även som samarbetspartners. Vi är väldigt glada att AFRY väljer Solna Link och att vi återigen får förtroendet att skapa AFRYs globala HQ, säger Markus Dangré, vd, Skanska Fastigheter Stockholm.

Området kring Solna Station är under ständig utveckling, och nya företag fortsätter att etablera sig. I nära anslutning till stationen och endast några minuter från Solna Link ligger Westfield Mall of Scandinavia med butiker, restauranger och all typ av service som kan behövas.

– Ett attraktivt huvudkontor som ger våra medarbetare de bästa förutsättningarna för effektiva kundleveranser, samarbete och trivsel är en framgångsfaktor för oss som ingenjörs- och designföretag. Närhet till kommunikationer och service samt högsta hållbarhetsklassificering, inklusive WELL Gold som ser till personalens välbefinnande, är avgörande för oss. Vi ser fram mot ett fortsatt långsiktigt samarbete med Skanska, säger Linda Pålsson, vd och koncernchef AFRY.

Solna Link kommer totalt att omfatta 36.000 kvadratmeter och LEED-certifieras med ambitionen att uppnå nivå Platinum. Projektet är även pre-certifierat enligt NollCo2 och WELL Gold.

AFRY är i dag hyresgäst i Castellums fastighet Stora Frösunda 3 i Solna, längs E4:an och i korningen med Frösundaleden. Fastigheten innehåller totalt 28.000 kvm lokaler. Afry (då ÅF) tecknade 2005 ett 15-årigt hyresavtal om 18.000 kvm för fastigheten som då var i projektstadiet. Det blev då ÅF:s nya huvudkontor när flytten gick från Kungsholmen. FV saknar kännedom om hur stor yta AFRY hyr nu.

Så här såg det ut på byggarbetsplatsen i mars 2025. Foto: Fastighetsvärlden
Så här ska hela projektet se ut när det är klart.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Första spadtaget för Sveriges största fängelse

110 000 kvm och drygt 800 intagna.

Catena säljer två för 430 mkr

Säljer nästan 10 procent över värdering.

Bild på klubbhuset DIF Elitfotboll Kaknäs

Här är Årets Stockholmsbyggnad 2026

”Brukar jaga cup- och sm-titlar, så detta var något nytt.”

Panattoni laddar för udda storsatsning i syd

Kan bli en av de större etableringarna i Norden.

Bockasjö och Next Step Group redo satsa 2 miljarder

Jv:t lanserar sitt andra stora projekt.

Fastigheten Uggleborg 12 på Vasagatan, mittemot centralstationen. Foto: Convendum. Foto Anna Reinfeldt: Gustav Kaiser. Montage: Fastighetsvärlden.

Vasakronan hyr ut 5 400 kvm i Stockholm city

Tecknat tre kontrakt i fastigheten Klara C på Vasagatan 16.

Krönika: Mona Kjellberg

Vi har byggt in oss i ett hörn

Varför byggs det inte där behoven är som störst? I en FV-krönika granskas glappet mellan bostadsbehov, politiska beslut och människors faktiska möjligheter att flytta.

Rutinerad toppduo lämnar Akademiska Hus

Båda har suttit i företagsledningen i mer än tio år.

Gör en handfull affärer i Stockholm och Linköping

FV berättar om de fyra fastigheterna.

Union köper DNB Næringseiendom

Kommer förvalta fastigheter för cirka 50 miljarder kronor.

Så här häftigt ska Riksbyggen bygga

Kompletterar höghus med en byggnad som kragar ut över vattnet.

Tillbaka till förstasidan