Skanska gör en kanonaffär när bolaget säljer en projektfastighet i Boston, USA.
Skanska har tecknat avtal om att sälja 121 Seaport office tower i Boston, USA, till SVF Acquisitions, LLC, ett joint venture mellan American Realty Advisors och Norges Bank Real Estate Management (Oljefonden).
Värdet på transaktionen är 455 miljoner dollar, cirka SEK 4 miljarder. Den beräknade utvecklingsvinsten uppgår till 140 miljoner dollar, cirka SEK 1,2 miljarder.
121 Seaport office tower är ett 17 våningar högt och 37.000 kvadratmeter stort Leed Platinum-certifierat kontorstorn med 275 uppvärmda parkeringsplatser i anslutning till ett 2-våningshus med butiksytor på drygt 4.500 kvadratmeter. Kontorstornet hyrs av PTC och Alexion Pharmaceuticals och är känt för sin elliptiska form och sin hållbara design.
Uppförandet inleddes under tredje kvartalet 2015 och slutfördes under andra kvartalet 2018.
121 Seaport office tower är ett av tre Skanskaprojekt på Seaport Boulevard i Boston. Skanska byggde tidigare101 Seaport och Watermark Seaport, som således 2016 respektive 2017.
Sedan 2009 har Skanska investerat mer än USD 2 miljarder i kontor och flerfamiljsprojekt i USA, bland annat kontor till Bank of America, Brooks Sports, PricewaterhouseCoopers och Tommy Bahama.
Den norska Oljefonden har ett stort fastighetsinnehav i USA, främst kontors- och logistikfastigheter. Oljefonden äger dessutom kontorsfastigheter främst i Storbritannien, Frankrike och Japan samt ett logistikfastigheter i flera länder, bland annat tre i Sverige (två i Norrköping och en i Jönköping) via ett JV med Prologis.
