Höghusdelen på den avyttrade skrapan är upphöjd.

Skanska gör jätteförsäljning för 5,5 miljarder i Seattle

2020 blir rekordens år för Skanska. I våras såldes Solna United för bolagets svenska rekord, 3,3 miljarder. I somras hyrdes 47.000 kvm kontor ut till en och samma hyresgäst. Nu har bolaget slagit sitt globala prisrekord vid en försäljning någonsin. För 5,5 miljarder avyttrar bolaget en 38-våningars kontorsskrapa i Seattle, USA.

Annons
38 våningar högt i Seattle.
Visa faktaruta

Det Skanska avyttrar i rekordaffären är en 95-procentig ägarandel i skrapan 2 + U i Seattle, i nordvästra USA, för 669 miljoner dollar. Köper gör sydkoreanska Hana Alternative Asset Management.

– Det var ett stort intresse från investerarmarknaden. Det är ett otroligt fräckt hus, en spektakulär byggnad i ett väldigt bra läge. Höghusdelen är upphöjd 26-27 meter i luften. Vi har aldrig tidigare byggt något liknande, säger Claes Larsson, ansvarig för Skanska kommersiell fastighetsutveckling, till Fastighetsvärlden.

Kontorskrapan 2 + U, som är en tomträtt, består av en byggnad på 65.000 kvadratmeter i Seattles Central Business District och en 2.200 kvadratmeter stor yta i gatuplan känd som Urban Village, med lokal detaljhandel och kulturutbud. Kontorshyresgäster inkluderar Qualtrics (25.000 kvm) , Indeed.com, Dropbox Inc. och Spaces.

Köpeskillingen på 5,5 miljarder kronor är prisrekord någonsin när det gäller en fastighetsaffär för Skanska.

Fastighetsvärldens sammanställning över Skanskas största fastighetsförsäljningar någonsin ser ut som följande:

  1. Kontorsskrapan 2 + U i Seattle, 5,5 miljarder kronor (95 procent)
  2. Kontorsprojektet 101 Seaport i Boston för 3,8 miljarder kronor
  3. Kontorsskrapan Bank of America Tower i Houston för 3,5 miljarder kronor (90 procent)

Vid försäljningar i USA är Skanska ofta kvar med ett ägande tills fastigheten är helt klar eller till och med ett tag därefter. Köpeskillingarna ovan är de som kommunicerade i samband med den initiala affären.

Avyttringen av hela Drott i slutet av 90-talet, till börsen. är inte med i sammanställningen över transaktioner.

Rekorden under 2020 har varit många för Skanska. I somras hyrde bolaget ut en hel skrapa i Warszawa, Polen till ett försäkringsbolag som tecknade sig för 47.000 kvm lokaler. Under våren slogs bolagets svenska försäljningsrekord när kontorshuset Solna United avyttrades till en tysk köpare för 3,3 miljarder kronor. Ett annat rekord gäller ett markköp, det som nyligen ägde rum i Boston.

Byggandet av den nu sålda kontorsskrapan  2 + U i Seattle påbörjades under andra kvartalet 2017. Både exteriör och grundläggande interiör slutfördes under tredje kvartalet 2019. Sedan dess har kontinuerliga hyresgästanpassningar gjorts. Ett arbete som kommer att fortsätta varefter hyresgästerna flyttar in.

Seattle är en av fem orter i USA där Skanska utvecklar fastigheter på egen balansräkning. De övriga är Boston, Washington DC och nytillskottet Los Angeles.

Skanskas historik och projektportfölj just nu i USA ser ut som följande:

  • Houston: Sålt 2 färdigutvecklade fastigheter sålda. 2 kvar.
  • Boston: Sålt fem färdigutvecklade projekt. 1 kvar
  • Washington DC: Avyttrat 4 färdigutvecklade projekt. 2 kvar
  • Seattle: Sålt 4 färdigutvecklade projekt. Inget nytt i gång.
  • Los Angeles: Ett projekt har nyligen påbörjats.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Reinfeldt om politikens drag och coolcation

Medverkade på seminariet Hotell & Fastigheter.

Krönika: Lars Johnsson

Sämre sikt när transparensen minskar

Varför vill allt fler aktörer hemlighålla köpeskillingen – och vad får det för konsekvenser för branschen? Läs Lars Johnssons FV-krönika.

Sandell lämnar Afry Architects – startar nytt

Lämnar bolaget han grundade 1995.

Dan T. Sehlberg.

Brist på äldreboenden – ”Vi behöver bygga blixtsnabbt”

Dan T. Sehlbergs skarpa kritik mot kommuner, regeringen och slopat investeringsstöd.

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr – Castellum på säljsidan

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Tillbaka till förstasidan