Skanska flyttar sitt HK till Lustgården

Fyller upp hälften av det egna jätteprojektet. Nu har Skanska bestämt sig för att flytta sitt huvudkontor från Solna till det egna prestigeprojektet Lustgården på Kungsholmen. Därigenom fyller Skanska i en handvändning upp 27.000 av de totalt 55.000 kvadratmeter kontor som projektet innehåller. Förutom den positiva effekten räknar Skanska också med att kunna använda fastigheten som ”exempel” för vad som är möjligt inom miljöhänsyn och energieffektivitet, bland annat en av företaget patentsökt teknik för kyla till fastigheten.

– Skanska kommer att ha entré från Warfvinges väg och inflyttning är planerad till det sista kvartalet 2013, säger Skanska Fastigheter Stockholms VD Caroline Arehult till Fastighetsvärlden.

Skanskas nuvarande huvudkontor i Solna ägs av tyska Commerzbanks fond HausInvest Europa sedan 2003. Byggbolaget hyr uppskattningsvis 65–70 procent av fastigheten och hyresavtalet kommer att löpa ut i samband med flytten till Kungsholmen.

Lustgården är Nordens största gröna kontorsprojekt och det mest miljösmarta som Skanska hittills har utvecklat. Skanskas flytt förutsätter att ingen annan hyresgäst är intresserad av att hyra hela kontorsytan.
Drygt 1.000 Skanska-anställda ska enligt planen flytta in på Lustgården

– Flytten är helt i linje med våra ambitioner. Skanska är idag ett av världens ledande företag inom grönt byggande. När det gäller kontorsfastigheter har vi profilerat oss genom att utveckla precis den här typen av gröna och moderna fastigheter, säger Johan Karlström, VD och koncernchef för Skanska.

Lindhagen, på västra Kungsholmen, har utvecklats till ”huvudkontorsboulevard”. De senaste åren har huvudkontoren för företag som Securitas, Lantmännen och Fazer flyttat dit och Skanska har utvecklat huvudkontor åt Electrolux, Skandia, SL mobiloperatören 3 och Visma.

De närmaste två åren räknar Skanska med att investera 2,5 miljarder i utvecklingen av Lustgården och cirka 170 nya lägenheter. Totalt har Skanska de senaste åren investerat runt 10 miljarder kronor i kontorsfastigheter och bostäder i området.

– Skanska såg tidigt potentialen i området som har goda kommunikationer och ett centralt läge. Vi ser fram emot att ansluta oss till raden av företag som valt att lägga sina huvudkontor i Lindhagen, säger Johan Karlström, VD och koncernchef på Skanska.

Fastighetsvärlden Idag 2011-12-06

 


Fler Nyheter från förstasidan

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Tillbaka till förstasidan