Skanska bygger Regionens Hus i Göteborg

Annons

28.000 kvm berörs av projektet – Ska äga långsiktigt. Skanska har tilldelats uppdraget att bygga det nya Regionens Hus vid Centralstationen i Göteborg. Uppdragsgivare är Västfastigheter och i en inledande fas handlar det om fortsatt projektering, fastställande av en gemensam tidsplan samt att säkerställa projektets kostnader med syfte att i fas 2 genomföra själva byggprojektet.

Det nya Regionens Hus kommer att bindas ihop med det befintliga stationshuset och bestå av en låghusdel med fem våningar samt ett 15 våningar högt hus. Byggnaden blir arbetsplats för Västra Götalandsregionens administrativa personal, totalt cirka 1.300 medarbetare som i dag är utspridda på 16 olika adresser i Göteborg och Mölndal. Framöver ska det endast finnas två kontor, det nya vid centralstationen och ett i Mölndal. Vid samtliga kontor är man idag hyresgäster till externa fastighetsägare.

Det nya kontorshuset omfattar 22.000 kvm BTA (inklusive parkeringsgarage för 100 bilar) och ombyggnationen av intilliggande Vita huset är på 6.000 kvm som ska husera konferensdel. Totalt budgeterar Västfastigheter för en investering på 930 miljoner.

Projektet innefattar även konferensanläggning, restaurang, parkeringsplatser och lokaler för representation.

– Byggnationen är tekniskt komplex med sin utmanande grundläggning och med bevarandekrav på det kulturmärkta stationshuset. I nära anslutning planeras för ett antal stora projekt: överdäckning av Götaleden, Nya Hisingsbron samt Västlänken. Det betyder att vi behöver samordna våra byggprojekt med flera samhällsbyggande parter, säger områdeschef Hans Sandqvist från Västfastigheter.

Målet är att kunna nå fram till byggstart under andra kvartalet nästa år, vilket skulle innebära att byggnaden står färdig under första halvåret 2019.

Sandqvist berättar för Fastighetsvärlden att Västfastigheter, enligt nuvarande politiska direktiv, ska äga fastigheten långsiktigt.

Fastighetsvärlden Idag 2015-10-27

Illustration: White.
Illustration: White.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 i nytt Coop-köp

Förvärvar ytterligare åtta fastigheter från Coop.

Norsk jätte satsar i Sverige

Har byggt flera fastighetsfonder i Norge. Går vidare till Sverige, Danmark och Finland via ny nordisk fond.

Oscar Engelberts bolag som äger konkursade Parkgate kan komma att behöva betala tillbaka mångmiljonbelopp. Foto: Montage

Förundersökning inledd runt Oscars bolagshaverier

Utredning om grova brott väntas ta flera månader.

Förvärvar bostadsfastighet i Birkastan i Stockholm

FV berättar om kvadratmeterpriset.

Helheten ska vara större än delarna

FV Fokus. FV frågar ut Annica Carlsson, vd på Equator Arkitekter. Om att lyfta stadsmiljöer. Vad som är värt att bevara. Motsättningarna inom hållbarhetsbegreppet.

Hyr ut hel fastighet till myndighet

Tar helt hus om 12.400 kvm på Kungsholmen.

Marriott satsar i Stockholm

Kedjans tionde i Stockholm. Marknadsförs inför 250 miljoner medlemmar.

Coworkingaktör öppnar restaurang

Ger sig in i restaurangbranschen. ”Vi är en udda fågel inom coworkingbranschen.”

Krönika

Framförhållning – eller panik i slow motion

Viktoria Walldin om att ställa sig i Blomsterfondens bostadskö, att tänka om och att vilja ha odling och vinkvällar på seniorboendet. Om det finns några rum kvar då.

Stopp för Stockholms stads miljardaffär – för nu

Affären innehåller 1.200 bostäder.

Bekräftat: Brutal tysk miljardsmäll vid affär

FV:s uppgifter bekräftas.

Inflationsmålet om 2 procent är det viktigaste.

Som väntat: Styrräntan lämnas oförändrad

Förväntas ligga kvar på samma nivå en tid framöver.

Tillbaka till förstasidan