Åke Pettersson.

Åke Pettersson ny vd för Skandia Fastigheter

Det blir Åke Pettersson som tar över som ny vd för Skandia Fastigheter. Pettersson är idag affärsutvecklingschef inom bolaget och efterträder Anders Kupsu, som lämnar vd-posten efter nio år.

Annons

Åke Pettersson kommer att tillträda i samband med nästa styrelsemöte i bolaget, den 19 februari.

–Jag är glad och mycket laddad inför uppgiften att tillsammans med de 150 medarbetarna, styrelsen och kunderna fortsätta bygga Skandia Fastigheter och skapa en långsiktigt god totalavkastning för Skandias 1,2 miljoner pensionssparare och ägare genom att göra långsiktiga investeringar som ger stabil och hållbar tillväxt, säger Åke Pettersson.

Åke Pettersson är 49 år och har en civilingenjörsexamen inom lantmäteri från Kungliga Tekniska Högskolan. Innan han kom till Skandia Fastigheter var han transaktionschef på Vasakronan och dessförinnan affärsutvecklare på Arcona. Från 1999 till 2006 arbetade han på dåvarande Diligentia (nuvarande Skandia Fastigheter) som investeringsanalytiker samt som fastighetschef för bolagets kontorsfastigheter i Stockholm.

Han har sedan 2011 varit affärsutvecklingschef på Skandia Fastigheter, samt parallellt även fastighetschef för samhällsfastigheter under flertalet år.

– Det gläder mig att Åke Pettersson har tackat ja till uppgiften att leda Skandia Fastigheter, säger Anders Jonsson, styrelseordförande.  Åke har djup kunskap om Skandia och Skandia Fastigheter, fastighetsbranschen och de marknader vi verkar på, i kombination med stor förståelse för kundernas verksamheter och behov.

– Det är med en bra känsla jag lämnar över rodret till Åke, som jag nu haft förmånen att jobba tillsammans med alltsedan 2011, säger Anders Kupsu, nuvarande vd. Han är väl insatt i företagets strategier och verksamhet och jag är övertygad om att övergången kommer att kännas väldigt naturlig, avslutar Kupsu.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Tillbaka till förstasidan