SHH Bostad gör fyra Kistauthyrningar

Gatuplanet i kvarteret Selfoss, SHH Bostads bostadsprojekt i centrala Kista, är nu fullt uthyrt, detta efter ett nära samarbete med New Property.

Annons

Nyproduktionsprojektet i kvarteret Selfoss omfattar totalt cirka 280 lägenheter, både bostadsrätter och hyresrätter.

Kvarteret ligger på Kista Gårdsväg, ungefär 500 meter från Kista Galleria och tunnelbanan. New Property Retail & Development har varit samarbetspartner för utveckling och uthyrning av gatuplanet.

I och med uthyrningen av den sista lediga lokalen om 130 kvadratmeter är gatuplanet fullt uthyrt, berättar Fredrik Johansson, projektutvecklingschef på SHH Bostad:

– Vi har tillsammans med New Property lyckats skapa en bra mix av service och handel, som passar perfekt i kvarteret. Boende, besökare och de som arbetar i området får snart tillgång till bland annat minilivs, tandläkare och frisör. Alla verksamheterna beräknas kunna öppna under första kvartalet 2022.

Både kommuner och boende ställer allt större krav på levande kvarter, med rätt utbud av service och handel. New Property Retail & Development är vana att hjälpa fastighetsutvecklare att skapa attraktiva gatuplan.

För att lyckas behöver man både skapa intresse för lokalerna och välja rätt hyresgäster, berättar vd Sofia Petzelius:

– Många pratar om butiksdöd, men i Kista har handeln aldrig varit mer levande. Intresset för lokalerna i Selfoss har varit stort, inte minst bland företagare i närområdet. Att flera av de nya hyresgästerna har lokal förankring känns väldigt roligt. Framgången i uthyrningsarbetet beror också på att vi kom in tidigt i projektet. Utifrån en väl underbyggd analys kunde vi ta fram en uthyrningsplan som fullföljdes.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

NP3 förvärvar elva för 286 mkr

Flera av fastigheterna finns på andra marknader än i Norrland.

Emilshus köper nio för 341 mkr

Total uthyrningsbar area om 29 000 kvm. Nästan fullt uthyrt.

Atrium Ljungberg hyr ut till Stora Ensos HK

Storbolaget går i motsatt riktning, väljer att lämna city.

Så mycket höjs hyran i Stockholm

Berör 50 000 lägenheter.

Erik Hävermark lämnar vd-rollen på Sveafastigheter

Hon tar över – som tillförordnad.

Mod att ställa om – från öde butik till fyllt kontor

”Vi investerar tungt, men gör det på bra nivåer och till en avkastning som gör att vi kan ta ett affärsmässigt beslut.”

Sethmark Properties.

Sethmark om att vara selektiv på en tuff marknad

Vill tredubbla utvecklingsvärdet. Grundarna berättar för FV om sin affär.

Normal vill ha större butiker

Ser möjligheter för fortsatt expansion – och lanserar även varuautomater. Vd Jan Nyberg berättar för FV om framtidsplanerna.

FV 40 år

Tre generaldirektörer senare trillade fv.se in

Ett långt steg mot förkortning och ytterligare ett mot nya möjligheter.

H2 i nytt köp från Ikano

Byggrätt för 300 bostäder i Stockholmsområdet.

Han blir ny vd på Obos Sverige

Lämnar vd-tjänst hos konkurrent.

Lidl jagar butikslägen i hela landet

Butikskedjan är inne i en växtspurt och satsar på att nå målet om 300 butiker i Sverige så snart som möjligt.

Lista: Finalisterna i Sweden Green Building Awards

14 finalister inom sju priskategorier. Ett bolag kan vinna dubbla priser.

Annehem och Peab i ny miljardaffär

Två fastigheter ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan