SHF redo satsa omgående i Jönköping

Svenska Handelsfastigheter har fått en markanvisning i det expansiva området Strandängen norr om centrala Jönköping. Avsikten är att uppföra en handelsbyggnad om cirka 3.000 kvm för handel och livsmedel. Tillträde till marken beräknas ske efter sommaren.

Annons

Strandängen är ett område i betydande förändring med stor inflyttning och ytterligare bostäder under uppförande. Svenska Handelsfastigheter kommer att samarbeta med Jönköpings kommun och det kommunala bostadsbolaget Vätterhem vid byggnationen av projektfastigheten.

– En etablering i Strandängen är intressant för våra livsmedels- och handelskunder, givet hur expansivt området är med en kraftigt ökande befolkning. Vi ser fram emot ett fortsatt bra samarbete med Vätterhem och Jönköpings kommun för att förhoppningsvis få spaden i backen redan i höst, säger Benny Andersson, affärsutvecklingschef vid Svenska Handelsfastigheter.

– En livsmedelsbutik står högt på önskelistan hos våra hyresgäster på Strandängen och vi är därför mycket glada för samarbetet med Svenska Handelsfastigheter som ska hjälpa oss uppfylla den här önskan, säger Raymond Paska, vd Vätterhem.

Planerna förutsätter nödvändiga myndighetsgodkännanden, inklusive detaljplan och bygglov.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Glädjebeskedet: Utökar igen hos AMF i toppläge i city

Ökar till 8.360 kvm i bästa läget i moderna lokaler. ”Stolta över det förnyade förtroendet”.

08-centrum ska rivas

Nya ägaren berättar om planerna och hur det ska se ut i framtiden.

Lansa förvärvar 88 bostäder – med större planer

Ytterligare 400 lägenheter kan skapas på sikt.

Sabis-systrar prisade igen

Hon har prisats dubbelt under förra veckan. Nästa vecka medverkar Madeleine Brehmer, vd Sabis, på nästan utsålda Fastighetsdagen Stockholm.

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden.  Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Tillbaka till förstasidan