Christina Nyman, Handelsbanken.

SHB: Det kan bli ett tufft år för många fastighetsbolag

Det är överlag en positiv fastighetsrapport som Handelsbanken Markets presenterar idag. Visst finns det kvar utmaningar men såväl privatmarknaden som den kommersiella fastighetsmarknaden får bättre förutsättningar det kommande året ser banken i sin ”kristallkula”.

Annons

Handelsbanken Capital Markets tror på stigande bostadspriser, stigande kommersiella fastighetsvärden och en positiv utveckling för fastighetsaktier.  Samtidigt tror man på oförändrade avkastningskrav samt stigande vakansgrader. Bostadsbyggandet förväntar man sig kommer att ligga på en oförändrad nivå.

Konjunkturen är fortfarande svag men hushållens köpkraft kommer att öka genom lägre inflation, reallöneökningar och ränte- samt skattesänkningar. Det kommer vara grunden för att ge ökade bostadspriser. Dessutom räknar man med att arbetsmarknaden stärks under 2025 vilket både ger ökad köpkraft bland hushållen och på sikt ökar lokalbehovet.

På den kommersiella fastighetsmarknaden har finansieringsmöjligheterna öppnat upp och bolagen är inte lika stressade som tidigare. Samtidigt är efterfrågan på lokaler inte särskilt stark för stunden och vakanserna tenderar att öka generellt vilket håller tillbaka en hyres- och prisuppgång.

Beträffande bostadsbyggandet räknar man med stora regionala skillnader där det är kring storstäderna som produktionen kommer kunna hållas uppe medan det kan behövas ytterligare lägre produktion på andra håll då befolkningstillväxten ser skral ut. Där kan det uppstå problem med ett överskott av bostäder.

Egentligen ser det endast ut att behöva byggas 25.000 nya bostäder per år räknat på befolkningstillväxten Sverige. Men det är snarare så att det behövs 35.000 på tillväxtmarknaderna samtidigt som det tomställs befintliga bostäder där befolkningen minskar.

Tillgången till marknadsfinansiering har inneburit en ny försiktig optimism på den kommersiella fastighetsmarknaden. Åter står fastighetsbolag för en betydande del av den nyemitterade volymen av obligationer, över 50 procent.

Även om transaktionsmarknaden är fortsatt trög ser banken att fastighetsvärdena generellt slutat falla och vänt uppåt något under det tredje kvartalet, och det är bostäder och logistik som går före där. Man ser framför sig svagt ökande marknadsvärden under 2025, men med stora lokala variationer.

Även om vakanserna inte ökat så kraftigt som man tidigare fruktat så är marknaden svag. Utsikterna för hyresintäkterna inför 2025 är dämpade, till skillnad från de senaste åren så får bolagen 2025 inte hjälp av höga indexuppräkningar av hyrorna.

– Sammantaget betyder detta att det kan bli ytterligare ett tufft år för många fastighetsbolag, säger Handelsbankens chefsekonom Christina Nyman.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya prisrekord i Stockholm

Nivån nu över 130 000 kr/kvm i Vasastan. Läs även om elva andra områden.

Monen satsar på fängelse

Byggnadsarbetena påbörjas omgående.

Planerar stor arena och hotell – söker privat ägare

10 000 personer ska arenan kunna ta emot. Kommunen erbjuder central tomt för projektet.

Befolkningsras och ökad arbetslöshet i Skellefteå

SCB publicerar en analys över hur batteritillverkningen i Skellefteå påverkat staden på olika sätt.

Bygglov klubbat – så blir Nya Malmö Stadion

Arena ska ta 8 000 åskådare. Byggkontrakt är värt 1 miljard kronor.

Bildextra från Spring För Livet – succé

Över en miljon kronor insamlat till Unicef. 1 800 deltagare var anmälda.

Porträtt

Hela världen som marknad

Exklusiv intervju. Jenny Hammarlund är sedan årsskiftet global chef för fastigheter vid den kanadensiska jätten OTPP som nyligen har gjort en handfull förvärv i Sverige.

”Vi kommer inte tillbaka till hur det var”

FV Fokus Urfrågning av Marco Testa, vd på Reflex Arkitekter.  Framtidsplanerna.  Vägen upp ur lågkonjunkturen.  Nobel Center.

Planen för Väla åter till skrivbordet

20–30 nya butiker planerades i det framgångsrika området.

Nytt häkte i södra Stockholm – kan bli revansch för Revelop

En av södra Stockholmsområdets största fastigheter kan få ett delvis nytt innehåll.

Sju kommuner pekas ut som vinnare i nytt Försvarsindex

Analyschefen: ”Det är där affären finns! Vinnare är den som agerar”.

Krönika

Trygghet och säkerhet är inte samma sak

Om säkerhet nu förs in som ytterligare parameter riskerar det att bli ännu ett krav i ett redan tungrott system.

Tillbaka till förstasidan