Foto: Melker Dahlstrand

SFV vänder om Operan – Hovkapellet kan få plats

Planerna för ombyggnaden av Operan i Stockholm fick kritik av Operan då externa repetitionslokaler för Hovkapellet föreslogs. Men nu ser det ut som om de planerna kan ändras.

Annons

Operabyggnaden i Stockholm kan inrymma Kungliga Hovkapellet om omdisponering av ytor görs och om påbyggnadsvolymen, kostnaden och tiden ökar marginellt. Det redovisar Statens fastighetsverk (SFV) i en rapport som lämnas till regeringen idag.

– Ännu finns inga färdiga lösningar. Men målet är att både Operan och Operakällaren ska ha ändamålsenliga lokaler, säger Max Elger, generaldirektör för Statens fastighetsverk.

Den 27 juni fick SFV 325 miljoner kronor för projektering inför renovering av operabyggnaden. Samtidigt fick SFV också i uppdrag från regeringen att undersöka om förslaget till renovering av operabyggnaden skulle kunna inrymma repetitionslokaler för Hovkapellet, genom en omdisponering av ytor.

Tidigare föreslog SFV att Hovkapellet skulle kunna behöva flytta sina repetitionslokaler till externa utrymmen, något som Operan var starkt kritiska till. Men nu säger SFV istället att det inte ska vara nödvändigt.

– Efter att ha prövat olika lösningar har vi kommit fram till att Hovkapellet kan få plats i operabyggnaden, säger Max Elger.

– En omfattande omdisponering innebär fördelar men även en stor omställning för både Operan och Operakällaren. Nu strävar vi gemensamt efter att hitta en lösning som fungerar för alla parter, avslutar Max Elger.

Slutkostnad för renoveringen, inklusive att inrymma Hovkapellet i operabyggnaden, bedöms till 3,2 mdkr i 2032 års kostnadsläge inklusive risk och budgetreserv. Kostnadshyran för Operan ökar med cirka 15 mnkr per år i förhållande till tidigare förslag. Byggnadsvolymen ökar med cirka 500 kvadratmeter.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Nrep och Åke Sundvall bildar nytt partnerskap

Fokus på två segment. Läs om planerna.

Hyr ut 3.300 kvm vid Sergel till nöjesgrupp

Stor förhyrning i nyinköpta Femte Hötorgsskrapan.

Begär förlängning av rekonstruktion – igen

”Inga fler anläggningar kommer att stänga.”

Så gör Hufvudstaden om efter FI

Fastighet nära Stureplan får ett nytt innehåll. Läs om planerna.

Nya smällen: Convendum lämnar tredje största

Stor vakans uppstår. FV sammanställer alla förhyrningar och berättar om de som stängt.

Redo ta strid vid Stureplan

Påverkar stor investering mitt i Stockholm.

Nrep byter – duo får stort förvaltningsuppdrag

Avtalen omfattar totalt 121 fastigheter med en sammanlagd yta på över 1,9 miljoner kvadratmeter.

CSRD: Praktisk Implementering

Del 6: Artikelserie om hållbarhetsarbete i praktiken. Nu har vi hunnit till lektion sex i skolan i ämnet där alla bör ha kunskaper.

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Tillbaka till förstasidan