Settler och Pictet i jv om 223 bostäder i Järfälla

Settler ingår ett jv-avtal med Pictet för att utveckla 223 lägenheter i Tallbohov i Järfälla, i Stockholmsområdet.

Annons

Outpoint var rådgivare i affären.

Settler och Pictet har tecknat avtal om att ingå ett joint venture gällande fastigheten Jakobsberg 18:39 i Järfälla utanför Stockholm. Bolagen delar synen på potentialen i läget, utvecklingsmöjligheten och hållbarhetsperspektivet.

Fastigheten, som förvärvades av Settler 2021, har ritats om under det senaste året och anpassats till nya marknadsförutsättningar. Bland annat har ett nytt bygglov vunnit laga kraft om totalt 223 hyresbostäder. Detta borgar för att möta ett bostadsbehov i en vändande marknad.

Det nya jv-bolaget skapas genom att Pictet förvärvar andelar i bolaget som äger fastigheten. Settler Properties har uppdraget att utveckla detta till en fullt färdig och uthyrd förvaltningsfastighet med kravet att miljöcertifiera enligt SGBC:s Miljöbyggnad Silver.

– I Tallbohovsprojektet har vi hittat ett upplägg där vi drar nytta av varandras spetskompetenser – Settler kan fokusera på utveckling av nyproduktion av bostäder, medan Pictet tillför kapital och finansieringsförmåga. Det är väldigt roligt att äntligen komma igång med detta projekt, säger Magnus De Verdier, Partner på Settler Properties AB.

Pictet är en ledande oberoende kapital- och tillgångsförvaltare i Europa som har ambitionen att växa ytterligare inom fastighetssegmentet i Sverige.

– Vi har en stark tro på marknaden för hyresbostäder i Stockholm och Tallbohovsprojektet passar vår investeringsprofil, där vi främst fokuserar på bostäder och logistik, väldigt bra. Vi söker ständigt bra investeringsmöjligheter och med Settler har vi hittat en bra partner att genomföra och utveckla detta projekt. Deras gedigna erfarenhet av genomförande av liknande projekt är precis vad vi söker hos en partner säger Linus Nilsson, Head of Nordics på Pictet Alternative Advisors.

Settler har lång erfarenhet och kompetens inom bostadsutveckling med ett 60-tal genomförda projekt under de senaste 15 åren av grundarna.

– Det är en mycket bra tajming att starta upp den här typen av projekt, med bedömt färdigställande om cirka 2 år. Då ser vi att marknaden har stabiliserats drivet av en ökad efterfrågan på nyproducerade hyresbostäder i storstadsregionen, låg byggtakt de gångna åren, lägre räntor och helt andra avkastningskrav än dagens nivåer, förklarar Robert Vangstad, partner på Settler Properties AB.

Fastigheten är belägen i bostadsområdet Tallbohov i Järfälla kommun, cirka 15 km från centrala Stockholm. Tallbohov och Söderhöjden är en del av södra Jakobsberg och ingår i utbyggnaden av den regionala stadskärnan Barkarby-Jakobsberg. Inom planområdet har både Tornet och Slättö färdigställt fler än 500 bostäder de senaste åren.

Ett stort utbud av kommersiell service finns i Barkarby Handelsplats som har fler än 80 butiker samt i Jakobsbergs Centrum med ett 100-tal butiker och restauranger samt en vårdcentral. I söder planeras en gång & cykelväg med cirka 600 meter till både Barkarby pendeltåg och tunnelbana. Direkt norr om Fastigheten planeras en ny gång- och cykelbro över E18 som kommer stärka kopplingen till Handelsområdet och Barkarbystaden.

Tillträde och projektstart är villkorat extern finansiering.

Settler är ett fastighetsbolag som grundades 2022 av Magnus de Verdier, Benjamin Toofani och Robert Vangstad. Pictetkoncernen är ett partnerskap bestående av åtta ägarförvaltare, med säte i Genève i Schweiz, med 30 kontor i världen.

Missa inte! Bostadsdagen 2025

Den 5 mars är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Bostadsdagen 2025. Seminariet äger rum på Hotel Birger Jarl, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Convendum beviljas förlängd rekonstruktion

”Bör räcka för att nå en skulduppgörelse”.

Slår till och köper för 550 mkr

Gör ytterligare ett förvärv i Sverige.

Bilder: JM trivs på halverad yta

FV tar pulsen när JM mellanlandar hos Fabege.

Får toppjobb vid Castellum

”Spännande projektportfölj i attraktiva lägen”.

Hon köper nära slottet

FV berättar om köparen till omtalad fastighet i Gamla stan.

”Bra läge att vara positiv till fastighetsaktier”

FV Fokus. FV frågar ut Johan Edberg, fastighetsanalytiker på Handelsbanken. Så går börsen framöver. Risker och möjligheter segment för segment. Favorit-vd på fastighetsbolagen.

”Mer troligt att hyresnivåerna sjunker något”

FV Fokus. Intervju med Nina de Besche om lokalhyresmarknaden. ”Väldigt många lokalalternativ”  Dags att ge upp? Förväntningarna på Avanti.

Capman köper från Mitsubishi

Målet är att riva och skapa 43.000 kvm nytt.

Krönika

Trump har en poäng

”Trump är något på spåren när han kritiserar den globala handeln.”

Jätteanläggning byggs ut till hela 220.000 kvm

Distributionscentret kommer att motsvara hela 40 fotbollsplaner.

Carolina Leeman, affärsenhetschef First Office. Kista.

Tar över efter Helio

Hyr 1.000 kvm i vakanstyngd stadsdel.

Säljer på Östermalm

Affär på Sibyllegatan. Tredje generationen avyttrar.

Staffan Unge får toppjobb

Det amerikanska bolaget gjorde Sverigepremiär i fjol med ett miljardköp.

Försäljning av centrum skjuts upp – igen

Andra gången, nu mindre överraskande.

Tillbaka till förstasidan