Selvaag utvecklar i Kolkajen

Selvaag Bostad får sin första markanvisning i Norra Djurgårdsstaden. Det har Exploateringsnämnden beslutat. Här kommer Selvaag att utveckla framtidens bostäder och förskola.

Annons

Exploateringsnämnden beslutade att ge en markanvisning till Selvaag Bostad i Koksen Norra i Kolkajen, Norra Djurgårdsstaden. Bostäderna kommer att ha varierade storlekar för att nå många olika familjekonstellationer och målgrupper. I bottenvåning planeras en förskola med gård som samnyttjas av boende på eftermiddagar och helger. Projektet förenklar vardagen för de boende och möjliggör till gemenskap i en vacker miljö

– Det är avgörande för en framtida robust samhällsutveckling att vi utvecklar klimatsmarta bostäder med gemenskap för minskad ensamhet, som bidrar till hållbar livsstil, säger Britta Blaxhult, vd på Selvaag Bostad.

I Kolkajen planeras för cirka 1.300 bostäder med ett väldigt attraktivt läge i Norra Djurgårdsstaden genom närhet till kommunikation, rekreation och befintlig kulturmiljö.

Planarbetet pågår och planen planeras antas 2026. Byggstart för Koksen Norra planeras till 2035.

– Vi är väldigt glada över att få delta i hållbar stadsutveckling av Norra Djurgårdsstaden. Vi har en stark tro på stadsdelens och Stockholms attraktivitet för framtiden.” fortsätter Britta Blaxhult.

– Vi är glada att Selvaag Bostad vill vara med och utveckla ett av kvarteren i detaljplanen Kolkajen. Hittills har nio kvarter markanvisats i etappen och nu markanvisas ytterligare ett kvarter med 85 bostäder samt en förskola med fyra avdelningar. Vi ser fram emot ett gott framtida samarbete”, säger Staffan Lorentz, projektchef Norra Djurgårdsstaden, Stockholms stad.

Med den nya markanvisningen kommer Selvaag Bostad ha cirka 1.100 lägenheter i den svenska byggrättsportföljen.

Selvaag bostad AB grundades 2019 och är ett dotterbolag till Selvaag Bolig ASA. Selvaag har utvecklat 60.000 bostäder (äganderätter och bostadsrätter) sedan starten 1948.

Missa inte! Fastighetsdagen Uppsala

Den 3 juni är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Uppsala. Seminariet äger rum på Uppsala Konsert & Kongress, Uppsala.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan