Norra Djurgårdsstaden utvecklas. Bild: Stockholms stad

Selvaag och Obos köper för 470 mkr i Norra Djurgårdsstaden

Selvaag Bostad och Obos investerar i Norra Djurgårdsstaden. Via kommande affärer med Stockholms stad köper bolagen för 260 respektive 211 miljoner kronor. En markanvisning är på 35.300 kr/kvm.

Annons

Exploateringskontoret föreslår att politikerna i exploateringsnämnden godkänner en markanvisning för bostäder samt förskola inom fastigheten Hjorthagen 1:3 till Selvaag Bostad. Ärende omfattar en markanvisning om cirka 85 bostadsrättslägenheter samt en förskola om fyra avdelningar.

Efter fastighetsbildning ska bolaget förvärva marken för 35.300 kr per kvm ljus BTA för bostäder och 15.000 kr per kvm ljus BTA för lokaler (Värdetidpunkt är den 1 september 2023). Försäljningsinkomster för staden beräknas till cirka 260 miljoner kronor.

Selvaag Bostad har under de senaste fyra åren fått tre markanvisningar av Stockholms stad om totalt 305 lägenheter.

Byggstart är planerad till 2035 – så förvärvet är långt fram i tiden.

Tjänstemännen föreslår även att politikerna godkänner överlåtelse av mark inom fastigheten Hjorthagen 1:3 till Nya Hem NYAB 43 AB med en preliminär köpeskilling om cirka 211 miljoner kronor. Bolaget är ett dotterbolag till Obos.  Beslut om markanvisning fattades av nämnden hösten 2020 till Kärnhem Gul AB – även det ett Obos-bolag.

Obos har sedan tidigare flera projekt i området, bland annat höghuset Stadsljus.

Detaljplanen för Västra Terraskvarteren möjliggör två huskroppar med cirka 66 lägenheter, samt cirka 90 kvadratmeter kommersiella lokaler.

Området för Terrasskvarteren har tidigare utgjort en del av Fortums gasproduktionsområde. Terrasskvarteren utgörs av en grupp byggnader på en smal markremsa med stor nivåskillnad mellan Bobergsgatan och Gasverksvägen.

Terrasskvarteren är en deletapp i stadsutvecklingsområdet Norra Djurgårdsstaden i Hjorthagen. I Hjorthagen planeras sammanlagt ca 6.000 lägenheter tillsammans med ny infrastruktur, gator och parker.

Här ska Selvaag bygga. Karta: Stockholms stad
Här ska Obos bygga.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Ica satsar med hjärtat – köper 140 000 kvm mark

Investerar i område som växer snabbt.

Lista: De 10 mest svåruthyrda kontoren i Stockholm

95 experter har deltagit i Fastighetsvärldens omröstning.

Nya bolaget Lagerman siktar på börsen

Vd:n berättar för FV om planerna framåt.

Niam och Obos satsar på 720 bostäder i Haninge

Två markanvisningsavtal har tecknats.

Vasakronan hyr ut 3 100 kvm kontor i Stockholm city

Tecknat två hyresavtal.

Fransk bistro stängt i Bibliotekstan

FV berättar om vem som öppnar istället.

Han blir ny vd på Klövern

Rickard Langerfors går vidare till annan tjänst inom bolaget.

Slår till med köp mitt på Skeppsbron i Gamla stan

Fastighet med hotell byter ägare.

Ännu ett bostadsbolag på väg att noteras

Har ett bostadsbestånd om 1 650 mkr vid noteringen

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tidigare toppchef lämnar konsultbolag helt

Bekräftar för FV: ”Det är dags att göra något annat”. Nominerad för flera priser.

Tillbaka till förstasidan