Pelle Furuheim, ägare av Sefab, och Eddy Wallin, ägare av ED Gruppen. Foto: Sefab

Sefab i konkurs med skulder på över 100 mkr

Bygg- och fastighetsbolaget Sefab går i konkurs med skulder på 130 miljoner kronor. Samtidigt uppges ED Bygg i samma koncern ha stora skulder.

Annons

Sedan i januari har det Norrköpingsbaserade företaget varit under rekonstruktion. Men på tisdagen beviljade tingsrätten konkurs efter att företaget själv begärt det. Sefab är en förkortning av Svenska Entreprenad och Förvaltningsaktiebolag och registrerades 1997. Verksamheten sträcker sig från Småland i syd till Stockholm och Örebro i norr.

– Bolagets ägare har kommit fram till att det inte längre går att driva företaget, säger konkursförvaltaren Magnus Nedstrand, till Norrköpings Tidningar.

Samtidigt har ED Bygg i samma koncern stora skulder, rapporterar Corren.

Bolagen har flera projekt på gång, främst i Norrköping, Linköping och Örebro.

  • Sefab är entreprenör för kommunala Öbos byggprojekt vid Krämartorget i centrala Örebro. När upphandlingen tilldelades Sefab var dess värde 71 miljoner kronor, uppger Nerikes Allehanda.
  • I Linköping bygger och renoverar de båda bolagen hundratals lägenheter åt Stångåstaden och Lejonfastigheter.
  • Flera projekt pågår i Norrköping, bland annat renoveringen av Rådhuset och byggnationer i Inre hamnen.

 

Missa inte! Fastighetsdagen Örebro 2025

Den 4 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Örebro 2025. Seminariet äger rum på Conventum, Örebro.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

Tillbaka till förstasidan