Scandic Downtown Camper.

Scandic Downtown Camper växer till 522 hotellrum

Stena Fastigheter och Scandic Hotels har tecknat ett avtal som innebär att Scandic Downtown Camper expanderar med 28 nya hotellrum i fastigheten Skansen 18 vid Brunkebergstorg i centrala Stockholm. En yta som tidigare varit kontor. Med de nya rummen kommer hotellet kunna erbjuda 522 hotellrum i början av 2027.

Annons

Sedan öppningen 2017 har Scandic Downtown Camper etablerat sig som ett av Stockholms mest välbesökta och profilerade hotell. Nu fortsätter utvecklingen när tidigare kontorsytor och andra stödytor byggs om för att skapa ytterligare hotellkapacitet mitt i city.

Ombyggnaden omfattar totalt cirka 988 kvadratmeter, varav 727 kvadratmeter på plan 4, där bland annat Stena Fastigheter tidigare haft sitt Stockholmskontor, samt 261 kvadratmeter på plan 1 för bland annat lager, miljörum och arkiv. När ombyggnaden är färdig har hotellet 28 nya hotellrum.

– Att kunna ställa om tidigare kontorsytor till en användning som bättre möter dagens efterfrågan är ett bra exempel på hur fastigheter kan utvecklas över tid. Vi är väldigt glada över att Scandic väljer att fortsätta investera och växa tillsammans med oss på denna unika plats mitt i Stockholm, säger PG Sabel, vd på Stena Fastigheter Stockholm.

Utvecklingen speglar en trend där efterfrågan på upplevelser, besöksnäring och centrala hotellmiljöer fortsätter att öka, samtidigt som många kontorsmarknader genomgår stora förändringar. Genom att omvandla befintliga ytor skapas nya värden.

– Signaturhotellet Downtown Camper är ett av våra mest populära hotell, och med sina 494 rum är det också ett av de största inom Scandic-familjen. Att utveckla fastigheten genom att skapa fler rum i befintliga ytor är ett naturligt nästa steg som gör det möjligt för oss att välkomna fler gäster samtidigt som vi använder våra resurser effektivt, säger Peter Jangbratt, COO på Scandic Hotels.

När ombyggnaden står klar i januari 2027 kommer Scandic kunna erbjuda 522 hotellrum, vilket då befäster en position som ett av Stockholm citys största hotell. Hyresavtalet förlängs samtidigt med ytterligare fem år.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan