SBF Bostad redo förvärva efter framgångsrik nyemission

Teckningsperioden för nyemissionen i SBF Bostad har löpt ut och styrelsen har fattat beslut, baserat på inkomna anmälningssedlar, om tilldelning av totalt 10.000 A-aktier till teckningskursen 13.000 per A-aktie, vilket totalt utgör 130 miljoner kronor. ”Med det framgångsrika emissionsresultatet, är vår förvärvskapacitet mycket god och vi ser fram emot att med det snaraste utöka fastighetsportföljen”, kommenterar bolagets vd Johan Grevelius

 

Annons

SBF Bostad skriver i ett pressmeddelande att nyemissionen har genomförts i syfte att förvärva ytterligare hyresfastigheter.

I dag uppgår marknadsvärdet för Bolagets fastighetsportfölj till cirka 2,8 miljarder kronor och fastigheterna är belägna på 15 orter.

– I och med det framgångsrika emissionsresultatet, är vår förvärvskapacitet mycket god och vi ser fram emot att med det snaraste utöka fastighetsportföljen med hyresfastigheter på attraktiva tillväxtorter, enligt vår tidigare förvärvs- och investeringsinriktning, säger SBF Bostads vd Johan Grevelius.

Med anledning av det stora intresset, skriver SBF Bostad vidare, ser styrelsen över möjligheten att genomföra en riktad nyemission för att tillmötesgå den stora efterfrågan.

Slutligt teckningsresultat kommer att offentliggöras efter att emissionen registrerats hos Bolagsverket.

Första handelsdag på NGM Nordic AIF av nyemitterade A-aktier beräknas vara den 14 december 2021.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan