SBB, ”Svea” och ”Klara” rusade plötsligt
Efter att ha rört sig i sidled under dagen började aktiekurserna för de tre bolagen stiga brant.
SBB har stigit med över 7 procent sedan klockan 14 idag tisdag. Samtidigt har Sveafastigheter handlats upp med över 5 procent och Klarabo med drygt 3 procent.
Inget av bolagen har lämnat någon ny offentlig information.
Under måndagen dök kursen för SBB-aktien tydligt när beskedet om att SBB byter vd kom ut. Kursen återhämtade sig dock betydligt och nedgången var slutligen minus tre procent vid börsens stängning.
Omsättningen av aktier i de tre bolagen är dock så här långt blygsam. Den uppgår till 42 mkr i SBB, 16 mkr i Sveafastigheter och 4 mkr i Klarabo vid 16-tiden idag tisdag.
SBB är största ägare i Sveafastigheter som inom kort kommer fusioneras med Klarabo. Innan den fusionen genomförs har SBB dessutom avyttrat sitt eget bostadsbestånd till Klarabo.

















