SBB köper NCC:s och Outpoints projekt Skellefteå

NCC ska tillsammans med SBB bygga kvarteret Jullen i Skelleftehamn, Skellefteå, med 180 lägenheter. Uppdraget är en totalentreprenad och ordervärdet uppgår till cirka 215 miljoner kronor.

Annons

Outpoint har tillsammans med NCC utvecklat produkten.

Det är Outpoints första utvecklingsprojekt.

– Vi hoppas kunna göra flera liknande projekt framöver, i olika former – förhoppningsvis redan under våren, säger Anna-Carin Telin, partner och grundare vid Outpoint.

− Skellefteå kommun är i stort behov av bostäder för att möta expansionen i norr. Bostäderna i Skelleftehamn kommer att vara en viktig del i Skellefteås utveckling och expansion, säger David Jonsson, projektutvecklare, NCC Building Sweden.

Arbetet inleds med planering och markarbete för 180 hyreslägenheter. Bostäderna fördelas på sex huskroppar i fyra våningar, med vardera 30 lägenheter i storleken 29-70 kvadratmeter. I anslutning till bostäderna byggs också tillhörande, cykelrum, miljöstation och 176 parkeringsplatser.

Lamellhusen kommer att byggas med stort fokus på hållbara material- och konstruktionsval. De kommer att miljömärkas enligt Svanen och får låg energianvändning.

− NCC och Skellefteå kommun har ett nära och välfungerande samarbete i det här projektet. Tillsammans skapar vi förutsättningar för SBB att kunna bidra med  social infrastruktur som verkligen behövs till följd av den kraftiga expansionen i kommunen, säger Erik Hävermark, chef projektutveckling, SBB.

Byggstart planeras till hösten 2022 och inflyttning sker löpande med start i första huset under 2024.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill expandera till 95.000 kvm.

Vill bygga högt mitt i Göteborg – möter motstånd

Ytterligare ett höghus planeras i rikets näst största stad, nu nära Heden.

”Alla marknader är inte lika mogna som Sverige”

FV Fokus. Intervju med Kristin Willerström, Nordenchef på Pembroke.   Om nästa cityprojekt.  Kontorsmarknaden i Sverige kontra internationell marknad.  Sverige som föregångsland. Om att göra Mäster Samuelsgatan till ”framgata”.

NP3 köper för 442 miljoner

Har förvärvat för 1,8 miljarder under året.

Ny vd vid Balticgruppen

”Det känns både hedrande och inspirerande att få det här förtroendet.”

Elva gör upp om att bli Årets Affärskonsult

Väldigt tajt i toppen, liksom kring fjärdeplatsen – därav så många kandidater.

Tosito och Strawberry satsar på nytt hotell

Stordalen: ”Det här blir ett retro-progressivt ”powerhouse”.

Krönika

Kontorshyrorna i city är låga och vakanserna minskar

Lars Johnsson om läget på kontorsmarknaden – och han ger en helt annan bild.

Areim växer inom lättindustri – köper 20.000 kvm

Äger nu drygt 90 fastigheter med omkring 380.000 kvadratmeter inom segmentet.

Hyr 2.400 kvm på västra Kungsholmen

Samlokaliserar från tre adresser i Stockholmsområdet.

Werket Wihlborgs Malmö

Wihlborgs hyr ut 3.600 kvm till innovationshub

Utökar sin verksamhet till andra sidan gatan. Flyttar in i gamla Saab-fastigheten.

Hines i ny stor bostadsaffär i 08-området

Affären omfattar 17.000 kvm BOA och över 300 hyreslägenheter. Tredje förvärvet. FV bedömer priset.

Så vill Pembroke tillföra 7.000 kvm kontor nära Sergels torg

 Lösningen med terrassen   Historien med bankerna.  Volymen som tillförs.  Fokus på hållbarhet.  Inspirerats av grannarna.

Tillbaka till förstasidan