SBB bildar JV med duo i Västsverige

SBB ska tillsammans med Kålltorps Projektutveckling och Development Partner utveckla 13.000 kvm byggrätter i Mölnlyckes Haga i expansiva Härryda kommun.

Annons

I det gemensamma utvecklingsbolaget ska byggrätterna utvecklas till ett äldreboende, en förskola och 100 bostäder med blandade upplåtelseformer.

Den totala projektvolymen i JV-bolaget beräknas uppgå till cirka 500 miljoner.

SBB har i samband med avtalstecknandet också avtalat om att förvärva de färdigutvecklade byggnaderna vid färdigställande.

Panreal har varit transaktionsrådgivare. Delphi i Göteborg har bistått säljarna och köparen har biståtts av Wistrand i Stockholm

– Vi har stort fokus på att öka vår närvaro i Göteborgsregionen och ser denna affär som ett bra steg i den riktningen. Vi tillträder ett stort projekt med äldreboende i Göteborg i år och att redan nu presentera ytterligare en satsning på äldreboenden i Göteborgsregionen stärker ytterligare vår position som Nordens ledande ägare av äldreboenden och LSS-fastigheter, säger Oscar Lekander, affärsutvecklingschef på SBB.

– När vi kommer in tidigt i ett projekt ger det oss goda möjligheter att aktivt påverka de fastigheter som vi långsiktigt ska förvalta. Det ökar värdet både för oss och våra framtida hyresgäster.

Mölnlyckes Haga är ett utvecklingsprojekt i direkt anslutning till Mölnlycke tätort.

Här ska cirka 600 bostäder och en förskola tillföra ytterligare underlag till Mölnlycke centrum.

Detaljplanen pågår och förväntas antas före sommaren 2022.

Inom samma detaljplan ska HSB, Tornstaden Projektutveckling och Bråta Ängar fastighets AB också utveckla bostäder.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Storföretag söker 6.000 kvm kontor i Stockholm

Planerar att samlokalisera två kontor. Läs om sökområdena och vilka som kan tappa hyresgästen.

Fem i kamp om drömprojekt

Nära både Mälaren och stationen.

Skifte i toppen på CBRE

Den internationella jätten möblerar om i toppen på det svenska bolaget.

Siktade på notering – nu är bolaget försatt i konkurs

Beslut vid Södertörns tingsrätt.

Convendum i nytt hyresavtal – kan slutföra rekonstruktion

Tioårigt hyresavtal – hyresfritt första året. Får ny storägare i januari.

”Kommer det en tjock gris så skjuter vi den”

Pandox storägare Christian Ringnes om 18-miljardersaffären och vad som händer framöver.

Urban Partners och Granitor i JV – köper 223 bostäder

Starten på en plattform för att möta efterfrågan på anpassade boenden för äldre.

Hufvudstaden, Femman, Göteborg.

Hyr hela 2.100 kvm i Femman

Hufvudstaden tecknar stort hyresavtal för butikslokal.

Arkitekten Frank Gehry har avlidit

En av världens mest inflytelserika arkitekter under sex decennier.

Björn Ulvaeus köper stadshotell

Utökar sitt hotellimperium.

Vasakronan vann kampen om Afry – hyr ut 2.000 kvm

Flyttar in i centralt nybygge.

Topplista

Klart: Koras till branschens Mäktigaste 2025

Hela resultatet av den stora omröstningen nu redovisat, från plats 1 till 50. Sex nya namn på årets lista.

Gävles nya landmärke – en av Norrlands högsta

Nästan alla lägenheter är uthyrda. Se flera bilder. Läs även om flera andra höga byggnader i Norrland.

Tillbaka till förstasidan