SBB bantar organisationen – finansdirektören lämnar

SBB har fastställt anpassningen av organisationen till följd av transaktionen med PPI. Organisationen bantar från 146 medarbetare innan transaktionen och kommer nu bestå av 29 personer. Kvar inom SBB blir personal inom SBB utveckling samt personal inom centrala staber. Finansdirektören Helena Lindahl lämnar SBB på egen begäran.

Annons

– SBB får genom omorganisationen ett kostnadseffektivt och erfaret team bestående av personer med kompletterande kompetenser. Fokus är att skapa värde för bolagets aktieägare. Detta uppnås genom välgrundade investeringsbeslut, stark finansiell analys och en disciplin i kapitalallokeringen, säger Leiv Synnes.

Annika Ekström, fastighetsdirektör och vice vd, kommer, som tidigare meddelats, tillträda en befattning som chief operating officer (COO) hos PPI och utträder ur SBB ledningsgrupp.

Helena Lindahl, finansdirektör och IR, väljer att på egen begäran lämna SBB.

– Helena har gjort ett fantastiskt jobb som finansdirektör på SBB. När det har behövts som mest har hon visat prov på en exceptionell kombination av hög arbetsmoral, finansiell expertis och ett inkluderande ledarskap. Helena har haft en avgörande roll i att utveckla bolagets finansiella styrning, säger Leiv Synnes.

– Efter tre intensiva år lämnar jag nu SBB för att öppna upp för nya spännande utmaningar. Jag är otroligt stolt över att jag har varit med och bidragit till att bolaget överbryggat den marknadsturbulens som uppstod 2023 och tagit bolaget till där det står idag – väl rustat för framtiden. Det har varit intensivt men sammantaget väldigt roligt, utmanande och alltid i ett gott kamratskap tillsammans med väldigt kompetenta kollegor, säger Helena Lindahl.

Sebastian Westberg, vice finansdirektör, kommer att tillträda som Finansdirektör med ansvar över Finans samt Investor Relations och inträder idag i ledningsgruppen.

– Sebastian rekryterades för sin specialistkompetens inom finansiering och sina goda ledaregenskaper. I sin nya roll kommer Sebastian fortsätta att utvecklas, säger Leiv Synnes

SBB ledningsgrupp består efter förändringen av:

  • Leiv Synnes, Verkställande direktör
  • Krister Karlsson, COO, vice VD
  • Daniel Tellberg, Ekonomidirektör
  • Sebastian Westberg, Finansdirektör
  • Carl Lundh Mortimer, Affärsutvecklingschef
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan