Savills IM hyr ut 2.100 kvm till XXL i Växjö

Herde har på uppdrag av fastighetsägaren Savills Investment Management tecknat avtal med XXL avseende förhyrning av en lokal om ca. 2.100 kvm inom Handelsområde I11 i Växjö.

Annons

Handelsområde I11 i Växjö välkomnar en ny medlem när sportkedjan XXL under hösten flyttar sin butik till området. XXL förväntas bli en viktig del av butiksmixen i området. Butiken förväntas öppna under hösten 2024. På handelsplatsen finns aktörer som bland annat Lager 157, Arken Zoo, Jula, Power och City Gross.

– Vi har en mycket god relation med XXL sedan tidigare och har samarbetat med Savills Investment Management under många år, det kändes naturligt att när möjligheten gavs kombinera de två relationerna. Vi ser fram emot XXLs öppning och önskar dem all lycka i sin nya butik, säger Marcus Lundström, uthyrare på Herde.

Fastighetsvärlden berättade i maj 2024 att XXL sagt upp tre hyresavtal runt om i landet, för att istället flytta till nya lokaler i närheten. I Växjö har sportkedjan tidigare hyrt av Alma Property Partners.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Här är Weworks oväntade comeback

Har 600.000 kvm coworkingkontor i landet.

Köper för 150 mkr i Malmö

Andra förvärvet på kort tid för Logistea.

Bilder: Nyöppning för hotell vid Norra Bantorget

Efter två års renovering öppnar hotellet med 246 rum upp mitt i centrala Stockholm.

Vill sälja fängelse – slopar 250 bostäder

Köpte av staten för åtta år sedan. Finns intresserade köpare av den kulturhistoriskt värdefulla fastigheten.

Tillbaka till förstasidan