Sätra Centrum sålt på auktion

Turerna har varit många men nu står det klart att Sätra Centrum får nya ägare efter att centrumet sålts på exekutiv auktion. Köpare blev en av fordringsägarna i konkursboet, Fastighetsförädlarna i Mälardalen AB och priset blev 50 miljoner kronor.

Annons

Under torsdagen förrättade kronofogden den exekutiva auktionen för Sätra Centrum med ett utropspris på 22 miljoner kronor. Vinnare i budgivningen blev Fastighetsförädlarna i Mälardalen som nu kommer att betala 50 mkr för centrumet. Bolaget som var en av fordringsägarna i det konkursade bolaget som ägde fastigheten Stockholm Högsätra 10 har nu för avsikt att rusta upp sin nya tillgång.

– Planen är att både på kort sikt och på lite längre sikt tillse att centrumet lyfts på olika sätt. Det är väl inte okänt för någon att det har fått alldeles för lite kärlek de senaste åren. Och att man behöver ta tag i vissa akuta delar runt centrumet och även tekniskt i själva byggnaden, säger Jacob Sandberg, vd och ägare av Fastighetsförädlarna i Mälardalen till Fastighetsvärlden.

Det fanns fler intressenter för Sätra Centrum, däribland Stockholms stad, som även de deltog i auktionen men i slutändan inte kunde buda över det slutgiltiga priset.

– Vi har höga förväntningar på de nya ägarna och är fast beslutna att tillsammans med dem och andra aktörer jobba för att Sätra centrum utvecklas i positiv riktning. Många av de centrum som sålts ligger i stadens eftersatta områden och lider i dag av bristande underhåll och ökande otrygghet. För att inte riskera att hela stadsdelar dras ner av förfallna centrum och sämre lokal service måste regeringen ändra lagen och införa kommunal förköpsrätt för centrumfastigheter i brottsförebyggande syfte, säger Anders Österberg (S), tf. finansborgarråd i Stockholms stad i ett pressmeddelande.

Fastighetsförädlarna i Mälardalen säger att de nu långsiktigt vill utveckla Sätra Centrum i samarbete med staden.

– Vi har både som ambition, vilja och mål att tillsammans med staden skyndsamt påbörja arbetet med detaljplan för olika upplåtelseformer, både bostäder och kommersiellt, säger Jacob Sandberg.

Fastighetsvärlden: Är ni intresserade av att återuppta de gamla planerna på nybygge som funnits tidigare för fastigheten?

– Vi är inte riktigt där än då det är ett samarbete med Stockholms stad som nu kommer att ske och som krävs för att vi ska kunna vidta de mått och steg som möjliggör en helt ny byggnation med nya miljöklassningar.

Fastighetsförädlarna i Mälardalen grundades 2010 och utvecklar i huvudsak bostäder och samhällsfastigheter.

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Snuddande nära tvångsinlösen i börsbolaget

Endast 0,32 procent från gränsen för tvångsinlösen

Besqab avstår del av storaffär med Alm

8 av 34 projekt tillträds inte.

CA köper för 250 mkr

Når nästan 100 000 kvm.

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Tillbaka till förstasidan