Sätra Centrum säljs på auktion

Sätra Centrum vars ägare gick i konkurs i februari i år har sökt en ny ägare. Men försöken att hitta en köpare har gått bet och nu läggs centrumet istället ut på auktion av Kronofogden.

Annons

Det finns inget utropspriset vid auktionen, men marknadsvärdet är beräknat till 49 miljoner.

Fastigheten, med beteckning Hagsätra 10, innehåller 4.700 kvm BTA.  Hösten 2018 var värderingen för centrumbyggnaden 114 miljoner kronor. Då fanns dessutom en värdering för byggrätterna på 85 miljoner kronor.

I februari i år kunde FV berätta att Sätra Centrums ägare, som en del i ett flertal konkurser i Scanprop-koncernen, försatts i konkurs. Sedan dess har konkursförvaltaren sökt efter en ny ägare med ljus och lykta utan framgång.

Nu har man tagit beslutet att lägga ut centrumet beläget i Skärholmen söder om Stockholm, på exekutiv auktion istället, skriver Mitti.

– De spekulanter vi haft har inte lagt tillräckligt bra bud som det ser ut i dagsläget, säger konkursförvaltaren Hans Renman till tidningen.

Skulderna i det konkursade bolaget uppgick vid konkursbeslutet till 200 miljoner kronor.

Sätra Centrum Fastigheter AB, följt av Sätra Förvaltnings AB, försattes i konkurs den 16 respektive 23 februari. Sätra Förvaltnings AB är ett holdingbolag till Sätra Centrum Fastigheter som i sin tur äger Sätra centrumbyggnad samt markrätten till Högsätra 10. Här har det sedan 2019 funnits planer att omvandla den nuvarande centrumanläggningen, samt andra intilliggande fastigheter, till ett nytt torg bestående av fyra kvarter.

En av de potentiella köparna av Sätra Centrum har varit Stockholm stad, men det har alltså inte blivit av.

Kronofogdens visning av Sätra centrum hålls den 16 oktober, och auktionen den 24 oktober.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

”Vi har haft ett rekordintresse”

Den specifika utsikten och läget som värderas högst. 110 meter högt. Nästa utmaning för det nya landmärket.

Primula förvärvar för 175 mkr inom tullarna

Prisnivån motsvarar en förräntning om ca 2 procent.

Ökar till 21 procent i 3-miljardersbolaget

Vd:n till FV: ”Det är rabatt på aktien och på det sättet är det billigare för oss att investera i samma bestånd”.

Lämnat Stureplan för NK

Det välkända varumärket gör en omedveten tidsresa.

Så blir priserna för Obos höga Stadsljus

195.000 kr/kvm högst upp. Drygt en tredjedel av bostäderna släpps nu.

Hon blir ny vd på Trianon

Nuvarande vd Olof Andersson blir styrelseordförande.

Wetterling till Nybrogatan

Utökar lokalerna vid flytten från Kungsträdgården.

Fastighet & Finans om Episurf, Catena och Fastator

Podcasten Fastighet & Finans med årets första avsnitt.

Corem i mål i NYC – men förlusten blev hela 1,4 mdr

Äventyret på Manhattan summerar hittills förluster på 1,75 miljarder kronor. En fastighet återstår att säljas.

Säljer för kvarts miljard vid Norra Bantorget

Säljaren har sedan ett tag dragits med minussiffror.

Global jätte stänger ner i Stockholm

Ett av världens kändaste varumärke lämnar city efter tio år.

Oväntad restaurangsatsning i city har stängt

Skulle öppna fyra restauranger i lokaler om 1.250 kvm.

Tillbaka till förstasidan