Wallin presenterar Ersta/25 som kännetecknas av elegans, exklusivitet och en genomarbetad design. Bostadshuset ligger på Erstagatan på Södermalm och har en svårslagen utsikt över Saltsjön.

Projekt sålt för 157.000 kr/kvm i snitt på Södermalm

Penthouset såldes för hela 284.000 kr/kvm. Nu är hela projektet Ersta/25 på Södermalm i Stockholm slutsålt och alla köpare har flyttat in. Snittpriset för hela huset blev 157.000 kr/kvm.

Annons

Skeppsholmen Sotheby’s International Realty har haft hand om försäljningsprocessen.

– Efterfrågan har varit hög och det speglas genom det höga kvadratmeterpriset som uppnåtts i genomsnitt, säger ansvarig mäklare Christopher Steen.

Bakom projektet Ersta/25 finns Wallin med JV-partnern Rickard Dahlberg. Wallin köpte fastigheten våren 2024 från den fristående ideella föreningen Ersta Diakonisällskap i samband med att bygglovet blev klart.

I september 2025 berättade Fastighetsvärlden att fastighetens stora penthouse hade sålts för 284.000 kr/kvm. Läs mer om innehållet i den bostaden här. Då återstod två lägenheter att sälja.

Nu är alltså alla lägenheter sålda och mäklaren Skeppsholmen Sotheby’s summerar för FV att snittpriset landade på 157.000 kr/kvm.

– För Wallin är det här ett prestigeprojekt om 25 bostäder med genomgående hög kvalitet som toppas av ett helt unikt Penthouse med 150 kvm terrass. Ett kvadratmeterpris på 284.000 kr/kvm sticker ut för området. Närheten till Fjällgatan och den spektakulära utsikten har naturligtvis bidragit. Men det slutgiltiga var möjligheten att nå ut internationellt genom Sotheby’s, säger Christopher Steen.

Projektet innehåller totalt 25 lägenheter. Adressen är Erstagatan 3. Fastigheten ligger i närheten av Fjällgatan på Södermalm i Stockholm.

Arkitekt för Ersta/25 är Kaminsky Arkitektur.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan