Sakofall utser Jens Möllberg till ny COO

Jens Möllberg tillträder som ny COO hos Sakofall från februari 2026. Jens Möllberg kommer närmast från Hitachi Energy, där han haft en nyckelroll i företagets expansion och utveckling i Ludvika. I sin nya roll kommer han att ansvara för Sakofalls operativa verksamhet och driva bolagets strategiska utveckling framåt. Jens kommer även att ingå i Sakofalls ledningsgrupp.

Annons
Jens Möllberg, ny COO hos Sakofall.
Jens Möllberg, ny COO hos Sakofall.
Visa faktaruta

Med en gedigen bakgrund inom industriell utveckling, affärsledning och organisationsförändring tillför Jens värdefull erfarenhet till Sakofalls fortsatta tillväxtresa. Han har i flera sammanhang lyfts fram för sitt ledarskap, sitt engagemang i Ludvikas utveckling och sitt fokus på säkerhet och goda arbetsmiljöer.

– Jag ser fram emot att tillsammans med teamet på Sakofall fortsätta utveckla verksamheten med fokus på långsiktigt värdeskapande, hållbara fastighetslösningar och starka kundrelationer. Sakofall har på kort tid etablerat sig som en viktig aktör i regionen, och jag ser fram emot att bidra till nästa steg i bolagets resa, säger Jens Möllberg, tillträdande COO.

Sakofall är ett producerande och förvaltande fastighetsbolag med säte i Ludvika. Bolaget har under de senaste åren etablerat sig som en stark aktör inom bostadsutveckling och fastighetsförvaltning i Mellansverige. Genom att äga hela värdekedjan – från markförvärv till förvaltning – bygger Sakofall långsiktigt värde och samhällen för framtiden.

Rekryteringen av Jens Möllberg är ett led i Sakofalls strategi att växla upp sin operativa kapacitet i takt med bolagets expansion i Sverige.

– Jens kombinerar strategisk skärpa med operativ erfarenhet och en genuin förståelse för industriell tillväxt. Hans bakgrund från Hitachi Energy och hans engagemang i Ludvikas utveckling gör honom till en perfekt match för Sakofalls nästa fas. Vi är glada att välkomna honom till Sakofall, säger Tom Sakofall, vd för Sakofall.

Sakofall i Sverige AB är ett producerande och förvaltande fastighetsbolag som utvecklar och förvaltar bostäder och kommersiella lokaler med fokus på hållbarhet och långsiktigt värdeskapande. Bolaget har sitt säte i Ludvika och verksamhet i hela Mellansverige. Sakofalls vision är att bygga framtidens hållbara bostäder och skapa levande samhällen genom att äga hela värdekedjan – från markförvärv till förvaltning.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Prisma förvärvar för 340 mkr

Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.

Skanska säljer kontorshus för 680 mkr

Skanska har sålt den andra etappen av kontorskomplexet Centrum Południe i Wrocław, Polen, för EUR 62M, cirka 680 miljoner kronor. ...

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Statens Fastighetsverk har många fastigheter med höga kulturvärden som kräver särskilt underhåll. Här är Södra bankohuset i Gamla Stan

Riksrevisionen granskar SFV

Flera åtgärder mot eftersatt underhåll och bättre fart på försäljningar.

Tillbaka till förstasidan