Sakofall bakom dubbla byggstarter

Det har börjat komma en del spadar i backen för bostadsprojekt i Stockholm, Göteborg och Malmö. Nu väljer Sakofall att byggstart i både Ludvika och Smedjebacken.

Annons

Sakofall, ett producerande fastighetsbolag som utvecklar små och medelstora orter i Sverige, har säkrat finansiering om totalt 140 miljoner kronor genom två separata samarbeten – ett med LF Dalarnas och ett med Swedbank.

Dessa finansieringar möjliggör byggstarter för hyresrätter i Ludvika och Smedjebacken under första och andra kvartalet 2025. Projekten omfattar Sakofalls egenutvecklade typhus och är en del av bolagets tillväxtplan.

– Vi är väldigt glada över att få fortsätta våra partnerskap med både LF Dalarnas och Swedbank. Dessa separata finansieringslösningar markerar ett viktigt steg för oss när vi möter det växande behovet av bostäder på små och medelstora orter, säger Tom Sakofall, vd för Sakofall.

– Vi har dubblat vår byggnation av bostäder varje år senste tre åren och har nu ca 100 bostäder i produktion. Vi kommer under 2025 att byggstarta ytterligare 200

Projekten syftar till att skapa nya hyresrätter som bidrar till lokalsamhällets utveckling och erbjuder en hög standard till rimliga kostnader. Sakofalls typhus är utvecklade för att vara både kostnadseffektiva och hållbara, vilket går i linje med bolagets vision att bygga framtidens hållbara bostäder och levande samhällen, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Slussgården, Snäckan 8, tegelbacken. Konferens

Klart: Blir operatör för Slussgårdens stora i city

✓En av citys största konferensanläggningar. ✓Nära 5.000 kvm. ✓150-årigt familjeföretag blir operatör.

Söker 6.000 kvm lokaler i centrala Stockholm

Sökområdet är CBD eller strax utanför.

Duo i offensiv inom lättindustri – vill dubbla

Slutförde tillsammans en första transaktion i oktober. Initialt mål är att dubbla portföljstorleken.

Einar Mattsson Humlegården, Ribosomen, Hagastaden

Duo ska utveckla kvarter i Hagastaden

Omfattar cirka 7.500 kvm kontor, cirka 900 kvm lokaler och cirka 6.500 kvm bostäder.

Fastigheten Härolden 44 även kallad Fleming 7.

KLP halverar vakansen i Fleming 7

Köpte fastigheten i somras för 1,5 miljarder.

Tummen upp för Fabeges nya kontorshus

Möjlighet att påbörja kontorsprojekt inom tullarna. Krympt något i storket.

Så splittras ägande för över 100 miljarder

FV går igenom tillgångarna. Plötsligt ojämlikt ägande. ✓ Konkurrerar med sig själv. ✓ Flera smått dolda innehav.

Skruvar på budet på 40-miljardersbolaget

Sänkt men lagt till utdelning. Styrelsen rekommenderar budet.

Här är finalisterna i Coworking Awards 2025

Utser för femte året i rad årets bästa coworking inom sex kategorier.

Trio bildar jv – satsar 4 mdr på logistik

Satsningen omfattar cirka 250.000 kvm.

Newsec lämnar Stureplan

Lämnar prestigeläget efter 15 år.

Fem tävlar om AL:s nya Lilla Katarina

Fick in totalt 50 ansökningar. Läs om vilka finalisterna är.

Grönt ljus för Stenas storprojekt Kulan

Ett av Göteborgs mest spännande stadsomvandlingar om 116.000 kvm bostäder och lokaler.

Han blir ny vd för ByggVesta

Tar över efter Jenny Jonsson.

Tillbaka till förstasidan