Emilshus ägarfamilj växer. Sagax, och vd:n David Mindus, äger nu 25 procent i bolaget.

Sagax blir storägare Emilshus

Sagax säljer åtta fastigheter till småländska Emilshus. Köpeskillingen, på 180 miljoner, betalas i form av en nyemission.

Sagax säljer åtta kommersiella fastigheter i Småland till det Vetlandabaserade fastighetsbolaget Emilshus för 180 miljoner kronor.

Fastigheterna omfattar 47.000 kvadratmeter uthyrningsbar area, de är utspridda till sju orter och innehåller verksamhet för produktion, lager och viss del handel.

Sex av åtta fastigheter hyrs av Optimera bygghandel och är i princip fullt uthyrda på långa avtal, berättar Emilshus vd, Jakob Fyrberg, för Fastighetsvärlden.

Hyresavtalens genomsnittliga återstående löptid uppgår till 6,4 år och de årliga hyresintäkterna uppgår till 15,3 miljoner kronor.

Emilshus betalar i form av nyemitterade aktier. Därmed äger Sagax cirka 25 procent av Emilshus och blir näst största ägare efter grundarbolaget Aptare – som äger runt 52 procent.

I maj i år förvärvade också NP3 23 procent av aktierna i en liknande affär.

– Från vår sida är det tacksamt att få in en till storägare, kunskapsmässigt men även kapitalmässigt. Det stärker bolagets identitet att få in både Sagax och NP3 på ägarsidan, säger Emilshus vd, Jakob Fyrberg.

Försäljningen sker i bolagsform och frånträdet beräknas ske i november.

Emilshus, som grundades 2018, är nischade för Småland och Jakob Fyrberg menar att det finns mycket kvar på transaktionsmarknaden att titta på för bolaget.
– Vi har gjort ett antal affärer i år och kommer göra några till innan årsskiftet. Uthyrningsmässigt fungerar det också bra, säger han.

Fler Nyheter från förstasidan

Toppmäklaren omhäktad

Åtalstiden förlängs  för den profilerade vd:n som misstänks för grovt bedrägeri och penningtvätt.

Planerar sälja i Stockholm

Agerar i det privata bolaget. Pengarna från försäljning ska användas till att betala skuld.

FV Quiz

FV Quiz: Sportstjärnorna och fastigheterna

Vad kan du om idrottsstjärnornas investeringar i fastighetsbranschen?

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen tror inte att fastighetssektorn är i kris även fast läget är allvarligt.

Lansa köper vid Karlatornet

138 nybyggda bostäder. Första etableringen i Göteborgs stad.

Sandvik stannar och bantar HK

Förlängt hyresavtalet för huvudkontoret med 4.000 kvm.

”Ett helt gäng bolag kommer försvinna”

Landshövding och generaldirektör medverkade på Fastighetsdagen. Läs om några av höjdpunkterna och se flera bilder.

Säljer i innerstaden efter 110 år

Innehåller lägenheter samt kontorslokaler. FV berättar om priset.

Bonnier hyr ut 2.100 kvm till Domstolsverket

Första utflytten från Vasakronan.

Rekordstor fond om 42 miljarder

”En unik konkurrenskraft”. FV berättar hur mycket som redan förvärvats, vad som är aktuellt och vad som anses extra viktigt.

KKR köper 1.200 bostäder i Finland – siktar på Sverige

Har fokus på främst två segment.

”Inga tecken på minskade topphyror – tvärtom”

De ”dolda” vakanserna ökar, men ändå positiva signaler kring kontorets framtid.

Ny aktör siktar på miljardköp i centrala Stockholm

Fokus på innerstaden. Berättar för FV om strategin och vad som gör bolaget speciellt.

Tillbaka till förstasidan