Rusta öppnar nytt – igen

Rusta, med över 100 butiker i Sverige, ska öppna nytt varuhus i Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Byggnaden med lokaler om 2.000 kvm står klar under höstetn 2025.

Annons

Butiken med en yta om 2.000 kvm kommer att ligga mellan Enellys och Mejk på Charlottenlunds Handelsområde. Just nu pågår markarbeten på platsen.

– Vi tittar hela tiden på kartan i alla våra länder där vi har verksamhet, och Lindesberg föll in de kriterierna vi tittar efter, bland annat köpkraft och antal invånare. Nu dök det upp en chans att bygga ett varuhus i anslutning till övrig handel i Lindesberg, förklarar Fredrik Ingemarsson, Sverigechef på Rusta, till LindeNytt.

Rusta har över 100 butiker i Sverige. Kedjan är etablerad i Sverige, Norge, Finland och Tyskland och totalt har rusta över 200 butiker.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan