Roger Akelius. Montage: Fastighetsvärlden

Roger Akelius: ”En president måste vara honest”

Akelius äger 7.000 bostäder i USA, flera nära både Vita Huset och Trump Tower. Roger Akelius följer förstås valspurten.
– Det viktiga för mig är att företagsledare och presidenter är honest. De måste vara helt ärliga. Jag hoppas på Harris, säger Roger Akelius till Fastighetsvärlden.

Annons

Han konstaterar att en president, liksom företagsledare, måste försöka att hjälpa anställda, kunder och folket. Affärer mellan länder eller företag, och för folket måste vara win-win.

– USA har fyrtio miljoner utfattiga människor. Det är avskyvärt.

Efter den stora försäljningen i bland annat Sverige hösten 2021 för 92 miljarder kronor, till Heimstaden, äger Akelius numera fastigheter för motsvarande 67 miljarder kronor i fyra länder. 39 procent av det värdet finns i de fyra amerikanska städerna Washington DC, New York, Boston och Austin.

Roger Akelius säger till Fastighetsvärlden att det för Akelius fastighetsverksamhet inte kommer att spela någon roll om det blir Kamala Harris eller Donald Trump som väljs till president:

– Nej, Akelius ser alla investeringar på lägst tio år. Det viktiga för ett land är möjligheter för entreprenörer. Det är företagare som ger välstånd. Ingen av presidentkandidaterna kommer att införa restriktioner för företag som i Europa.

I den amerikanska huvudstaden äger Akelius 3.036 lägenheter, i New York äger man 1.745, i Boston 1.258 och i Austin, Texas, 861 bostäder. Beståndet i USA summerar 6.927 bostäder och en totalyta om 517.000 kvm. Vakansgraden är 6,9 procent, att siffran är hög beror till stor del på löpande uppgraderingsprojekt. Värdet på 26,4 miljarder kronor motsvarar 51.000 kr/kvm. Akelius räknar på direktavkastningen 5,23 procent i USA, lägst i Boston (4,94) och högst i Washington (5,54).

Sju av fastigheterna i New York finns på Manhattan, resten på Brooklyn. I New York har 60 procent av bostäderna genomgått Akelius program för uppgradering.

FV-montage från 2015, i samband med att Akelius köpte flera fastigheter i New York.

Nyuthyrningshyran i New York är drygt 300 kr/kvm i månaden och 285 kr/kvm i Washington DC. Den hyresgäst i The Big Apple som bor närmas Trump Tower har 3,4 km att gå till det höghuset och 1,5 km till Empire State Building. Den hyresgäst i DC som har närmast till Capitolium får gå 1,3 km och 4 km till Vita Huset. I den amerikanska huvudstaden äger Akelius för övrigt sju fastigheter nära Arlingtonkyrkogården.

Akelius första köp i USA ägde rum i New York våren 2015.

Roger Akelius berättar att Akelius är redo för ytterligare förvärv i Nordamerika men att man även är redo för comeback på den tyska marknaden.

– Ja, jag kan tänka mig att köpa i Berlin igen.
Han jämför även hur det på många sätt fungerar olika i USA och Sverige:

– Exempel, om en företagare finner att det saknas bostäder i Austin så fixar denne tio nya hyreshus inom ett år, och hyrorna går ner igen. I Sverige tar samma procedur fem år och dubbla kostnaden. För den långa utvecklingen så investerar Sverige på fler fängelser och samtidigt köra iväg arbetsvilliga utlänningar, att begränsa äganderätten för skog och strandnära tomter. En OECD rapport visar att med de begränsningar EU har infört så kommer USA:s och Kanadas BNP att växa med en procent mer per år i kommande tio år. Det blir tydlig märkbart.

Roger Akelius konstaterar även att det finns fler måttstockar än pengar, investeringar eller att jämföra presidentkandidater:

– Akelius Foundation är en ren hjälporganisation som för närvarande ger en miljard per, ökande. Akelius hade investerat 100 miljoner kronor i barnhem i Gaza. Jag anser förstås att Palestinaungar är människor. Så fort Netanyahu slutar sitt mördande hoppas jag att Akelius kan hjälpa tusentals skadade barn med trauma, nu föräldralösa.

Läs även, inför USA-valet:

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tidigare toppchef lämnar konsultbolag helt

Bekräftar för FV: ”Det är dags att göra något annat”. Nominerad för flera priser.

Rekapitalisering ger hopp för bolaget

Hade kraftigt negativt eget kapital för några månader sedan.

Sex experter om en allt hetare bostadsmarknad

”Typiskt i ett tidigt vändningsskede”, ”sannolikt kommer en rekyl” och ”ekonomisk vårvärme” är några av kommentarerna.

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tillbaka till förstasidan