Rituals öppnar i Ringen Centrum

I höst öppnar Rituals en ny butik i AMF:s Ringen Centrum, vid Skanstull i Stockholm. Butiken öppnar under hösten 2025 och blir totalt 132 kvm.

Annons

– Vi är tacksamma och stolta över att få expandera i Stockholm. Vi ser fram emot att kunna erbjuda våra kunder en ny plats att upptäcka vårt sortiment. Butiken erbjuder en magisk atmosfär och vi hoppas att våra kunder kommer att trivas och få en lugn och behaglig shoppingupplevelse, säger Joakim Klingsell, Managing Director för Rituals i Norden.

Rituals grundades i Amsterdam år 2000 och har sedan dess expanderat världen över. Varumärket erbjuder ett omfattande sortiments av produkter för välbefinnande, med fokus på att skapa meningsfulla stunder i vardagen. I Sverige öppnade Rituals sin första butik 2011 och har sedan dess vuxit i ett framgångsrikt tempo. Nyöppningen av butiken i Ringen markerar ett spännande nästa steg, med möjligheten att erbjuda ett bredare och mer omfattande sortiment än tidigare.

– Rituals är ett varumärke som tillför något unikt till Ringen. Vi ser fram emot att deras otroligt fina hörnbutik kommer ge ett lyft till hela platsen. Rituals utbud av exklusiva och prisvärda produkter blir ett fint komplement till vårt övriga utbud, säger Lena Rune, centrumchef för Ringen Centrum.

2024 nyinvigdes Ringen efter en omfattande ombyggnation som har resulterat i en ljusare, mer öppen och inkluderande handelsplats. Rituals etablering är ett exempel på hur Ringen fortsätter att utvecklas som en attraktiv destination för både starka varumärken och besökare från hela Stockholm.

Butiken öppnar under hösten 2025 och blir totalt 132 kvadratmeter. Ansvarig uthyrare från AMF Fastigheter var Yasemin Fallai.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan