Fredriksdal, Rikshem. Klarabo

Rikshem säljer för 850 mkr till Klarabo

Rikshem säljer sju fastigheter i Helsingborg till Klarabo. Affären omfattar 740 lägenheter om cirka 57.000 kvm uthyrningsbar area. Klarabo genomför en företrädesemission för delfinansiering av affären.

Annons

Affären avser sju fastigheter i Fredriksdal i Helsingborg till ett värde om 850 mkr, vilket är i linje med bokfört värde i senaste kvartalet.

Svefa var parternas kommersiella rådgivare i affären.

Rikshem har ägt fastigheterna, som är byggda under slutet av 1960- och början av 1970-talet, sedan 2012. Även efter avyttringen är Rikshem en av de största privata fastighetsägarna i Helsingborg med cirka 2.800 lägenheter.

– Vi har under de senaste åren valt att fokusera på att utveckla vår portfölj genom att framför allt satsa på investeringar i befintliga fastigheter. Vi är en aktiv fastighetsägare med ett stort bestånd i Helsingborg och försäljningen av Fredriksdal gör att vi nu kan arbeta mer fokuserat med de stora potentialer vi har i det lokala beståndet, säger Anette Frumerie, vd Rikshem.

Försäljningen är villkorad av köparens finansiering. Frånträde av fastigheterna planeras till 31 januari 2025.

Köpeskillingen för Klarabo blir cirka 808 mkr efter avdrag för uppskjuten skatt samt avdrag för vissa påbörjade och pågående entreprenadarbeten om 11 mkr. Klarabo uppger att fastigheterna beräknas ha hyresintäkter om cirka 76 mkr och ett driftnetto om 43 mkr år 2025. Med det som grund kalkylerar bolaget fram en direktavkastning om cirka 5,2 procent beräknat på fastighetsvärde efter avdrag för uppskjuten skatt.

Klarabo kommer dels finansiera förvärvet genom banklån men genomför även en företrädesemission där 298 mkr av emissionen är avsedd för affären. Totalt är företrädesemissionen på 391 mkr vilket beräknas ge ett nettotillskott om 373 mkr. 75 mkr av dessa är vikta för investeringar i det övriga befintliga beståndet hos Klarabo.

Klarabo har garantier för 91 procent av emissionen. Spiltan och Wealins S.A. garanterar 64 procent och vissa andra aktieägare inklusive styrelseledamöter och ledningspersoner garanterar 27 procent.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträttbild på Mark Isitt

Arkitekturkritikern: ”Kungsträdgården är ful”

Mark Isitt om varför Sverige bör följa Danmarks modell.

Ny logistikjätte: 840 000 kvm – Sverige ingår

Affär på över 10 miljarder kronor. Ny aktör gör intåg i Sverige. FV berättar om det svenska beståndet.

Panattoni gör första försäljningen i Sverige

Säljer fullt uthyrd logistikfastighet.

FV Quiz

FV Quiz: Vem äger handelsfastigheterna?

Vem äger Emporia i Malmö? Vem äger Solna centrum? Testa dina handelskunskaper!

Svagt för Östermalm och Söder – chock för Kista

Kontorsvakansen för 21 områden i Stockholm. Ett område har på fem år utvecklats sämre än Kista och tre nästan lika svagt.

Vinnarna och förlorarna i Stockholm

Stor kartläggning avslöjar vilka områden som vunnit respektive tappat hyresgäster de senaste fem åren.

Helt ny ägarbild i fastighetsbolaget

Nordstjernan och Faha Holding största ägare i det noterade bolaget efter obligationskonverteringen.

Öppnar nio nya enheter

Tecknat tre nya hyresavtal i centrala Stockholm och två i Göteborg.

Moderat-topp lämnar – till fastighetsbranschen

”Ska jobbet bli gjort krävs en stark och engagerad byggbransch”.

Krönika

Svensk Handel: Ta förtroendeklyftan på allvar

”Vi vill betona att rätten att be om revision inte är en misstroendeförklaring, utan ett verktyg för att skapa trygghet – för båda parter.”

Gör comeback efter åtta år – nu åter med vakanser

Transaktion med kontorsfastighet i Solna i mål efter lång process.

Tillbaka till förstasidan