Foto: HF Agency.

Revelop köper av AL i centrala Malmö

Revelop har förvärvat Malmen 12, en samhällsfastighet med cirka 7 500 kvm uthyrningsbar yta i centrala Malmö, belägen nära Triangelns station och Skånes universitetssjukhus. Säljare är Atrium Ljungberg.

Annons

Malmen 12 omfattar cirka 7 500 kvm uthyrningsbar yta, där en stor andel av hyresintäkterna kommer från offentligt finansierade verksamheter. Fastigheten ligger i Möllevången, nära Triangeln och Skånes universitetssjukhus, i ett område med hög koncentration av vård, offentlig service och andra viktiga samhällsfunktioner.

Förvärvet är en del av Revelops satsning på samhällsfastigheter, med särskilt fokus på vårdsegmentet. Revelop avser att modernisera den befintliga byggnaden bland annat genom åtgärder för att förbättra byggnadens energi- och miljöprestanda. Fastigheten är redan anpassad för vårdrelaterad verksamhet, vilket skapar goda möjligheter att utveckla den till en modern och hållbar samhällsfastighet.

Säljaren Atrium Ljungberg köpte fastigheten från Wihlborgs våren 2016 via en bolagsaffär där fastigheten ingick med ett värde om 125 miljoner kronor.

– Vi fortsätter att stärka vår närvaro i Malmö och vårt engagemang inom samhällsfastigheter, där vi ser goda möjligheter att både möta ett verkligt behov och utveckla fastigheterna långsiktigt. Malmen 12 är ett bra exempel på den typ av fastighet vi söker – ett strategiskt läge, stabil efterfrågan från offentlig sektor och tydlig potential att förbättra fastigheten över tid, säger Thomas Sipos, CEO & Executive Partner på Revelop.

Foto: HF Agency.

Malmen 12 är Revelops andra förvärv av en samhällsfastighet i centrala Malmö i år – efter förvärvet av fastigheten Klerken 4 nära Triangelns station i juni. Den fastigheten omfattar cirka 15 000 kvm uthyrbar yta och ligger i nära anslutning till Skånes universitetssjukhus. Säljare där var Akademiska Hus och köpeskillingen beräknas på ett underliggande fastighetsvärde om 268 miljoner kronor.

Fastigheten Klerken 4 innehåller i dag Odontologiska fakulteten vid Malmö universitet. I mars 2025 berättade Fastighetsvärlden att Odontologiska fakulteten som hyr lokaler om 13 000 kvm i fastigheten väljer att lämna Akademiska Hus för Wihlborgs nya fastighet Amphitrite 1 på Universitetsholmen när den står klar i slutet av 2027.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

FV fyller 40 år – firar med jubileumsmagasin och seminarium

Nu öppnar vi för företag som vill vara med och synas i jubileumsutgåvan och på seminariet.

Satsar 100 mkr i Kista – men tar in 183 mkr per år

FV och MSCI om den ekonomiska kalkylen för Kista – och hur stor stadens satsning är i förhållande till tomträttsavgifterna.

Försvaret i mål med affär på nästan en halv miljard kronor

Ett 20-tal byggnader ingår i transaktionen.

Stora planer i skuggan av Google

Användes som beredskapslager för olja under kalla kriget

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Tillbaka till förstasidan