Rekordaffären – Kista Galleria såld för 4,6 mdr

Finska Citycon och Canada Pension Plan Investment Board förvärvar Kista Galleria för 4,6 miljarder. Det är därmed den högsta köpeskillingen i Sverige för en enskild fastighet, enligt Fastighetsvärldens uppgifter.

Annons

Säljare är DNB Livsforsikring ASA, som är en del av DNB Group. Kista Galleria innehåller 90.000 kvadratmeter uthyrbar area, varav 60.000 kvm shopping. De köpande parterna kommer att äga 50 procent vardera.

Catella var rådgivare till säljaren och Leimdörfer var finansiell rådgivare till köparna. Jones Lang LaSalle har varit fastighetsrådgivare till köparna.

Norska försäkringsbolaget Vital Forsikring ASA (nu BnB) köpte i september 2005 tyska IBI Real Estates 50-procentiga andel i Kista galleria. I oktober 2010 blev det norska bolaget helägare genom att förvärva Länsförsäkringar Livs hälftenandel. Fastighetsvärlden bedömde då det underliggande fastighetsvärdet för hela Kista Galleria, i affären, till 4,2–4,3 miljarder kronor.

– Det här är ett strategiskt förvärv som ger oss en unik möjlighet att stärka positionen på den svenska marknaden. Sverige präglas av en snabb urbanisering. I dagsläget utgörs upptagningsområdet för Kista Galleria av cirka 345 000 personer och det förväntas öka avsevärt under de kommande åren. Dessutom väntas Stockholm växa med en halv miljon invånare de närmaste 15 åren, säger Citycons koncernchef Marcel Kokkeel.

Han fortsätter:

– Kista Galleria är ett mycket bra köpcentrum med stor utvecklingspotential. Det som framför allt gör köpcentrumet till en vinnare är det unika läget som dagligen ger 50 000 besökare. Kista Galleria ligger mitt i ett av Stockholms allra snabbast växande områden. Tusentals nya bostäder kommer att byggas här inom de närmaste åren och vi ser en stadig tillväxt av nya kontorslokaler.

Gro Boge, chef på DNB REIM, fastighetsförvaltarbolaget inom DNB Group som säljer Kista Galleria säger:

– Kista Galleria är ett av de mest attraktiva köpcentrumen i Sverige. Genom att sälja nu får vi en bra avkastning på det kapital vi investerat under åren. Vi är glada över att sälja till Citycon och CPPIB som är mycket väl rustade för att utveckla området vidare.

Av köparna är Citycon välkända för den svenska fastighetsmarknaden genom sina tidigare affärer här. Läs om bolagets framtidsplaner i Sverige här. För Canada Pension Plan Investment Board (CPPIB) är det första förvärvet i Norden. Läs mer om ”hemlighetsfulla” CPPIB r.

Thomas Persson vid Catella kommenterar den stora transaktionen, som är 2012 års tredje största:

– Transaktionen visar att det finns ett stort internationellt institutionellt intresse för den svenska fastighetsmarknaden när det gäller den här typen av objekt.

Fastighetsvärlden Idag 2012-12-19

 

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya listor: Sveriges största handelsplatser

Raket har på två år gått från plats nio till fem och intar nu bronsplatsen.

Video: Politikduellen – Vem ska styra Stockholm?

Betyg på Nobel Center Oron för Arlandas status  Risken för Kista som spökstad Var kan Stockholmsmässan placeras Nedgrävning av Centralbron Sälja eller behålla Spy Bar-huset Överenskommelse kring bostadsutveckling.

Partiernas valvakor från 2002 till 2026

Parti för parti. Några har sina favoritlokaler och andra är nomader. En lokal har använts av flera partier.

Carl Ek köpt tre projekt – planerar bostäder för 316 mkr

Förvärvar ytterligare i Stockholmsområdet.

Krönika: Maria Svensson Wiklander

Vi ändrade beteende över en natt

Men när lågkonjunkturen tog sitt fäste och marknaden skiftade från arbetstagarens till arbetsgivarens ändrades i stor grad inställningen till flexibiliteten för medarbetare.

Pizza Hut i konkurs

Prisma hårt drabbat – hyr ut till åtta restauranger. Läs vad vd:n säger om utmaningen.

Köper 430 lägenheter för endast 2 900 kr/kvm

Klart med ny ägare efter tidigare avhopp. FV berättar om ”skräckbeståndet” och den nya ägarens kalkyl.

25 år senare: En fjärdedel återstår ännu att bygga

Efter terrorattacken: Fyra nya skrapor klara och två återstår  Motsvarar 85 Hötorgsskrapor  Ägandet Hyresgästerna  Nya innehållet

SHF bygger och hyr ut 6 300 kvm

Tecknat tre hyresavtal vid en av landets största handelsplatser.

Problem för Subway – men vill satsa offensivt

Flera enheter har stängt ner de senaste åren. Nu även hos URW.

Hagabacken tar in 721 mkr – fyra nya aktieägare

Bolaget förbereder sig för en notering under 2028.

Lämnar Wallenstam och Niam för Alecta

Tecknar avtal om nästan 2 000 kvm kontorslokaler.

Tillbaka till förstasidan