Regio planerar projekt i Gävle om 6.300 kvm

Regio öppnar för nya möjligheter i centrala Gävle – ny detaljplan skapar plats för kontor, handel och bostäder. Totalt handlar det om 6.300 kvm.

Annons

Fastigheten Norr 47:7, som i dag utgörs av parkeringsyta, är belägen i korsningen Kyrkogatan/Norra Stapeltorgsgatan, mitt i centrala Gävle och med direkt närhet till stadskärnans service, kommunikationer och flöden.

– Det här är ett av Gävles mest centrala lägen och med den nya detaljplanen öppnas möjligheter för framtida verksamheter som kontor, hotell, handel och bostäder. Det är en spännande utvecklingsmöjlighet, säger Marc von Melen, VD för Regio.

Planen medger cirka 6.300 kvadratmeter uthyrningsbar area fördelat på fyra våningsplan samt källarvåning med bland annat garage. Fastigheten är en del av Regios långsiktiga närvaro i Gävle och utvecklingen sker i nära samarbete med Gävle kommun och bidrar till att förbättra trafikflöden och tillgänglighet i området – en viktig pusselbit i stadsutvecklingen.

 

Regios lokala partner HS Prokura har haft en nyckelroll i genomförandet av den nya detaljplanen och kommer fortsatt arbeta för att omvandla möjligheterna till verklighet.

 

– Vi har ett centralt cityläge, en antagen detaljplan och nu söker vi samarbetspartners som delar vår ambition om att förverkliga det här tillsammans, säger Stefan Öberg, VD på HS Prokura.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Tvärvänder kring JM

Projekt om 700 bostäder kan hamna i papperskorgen.

Video: Heta stolen med Ringnes – På rätt väg igen

Pandox storägare Christian Ringnes om planerna framåt.

Mardrömmen: Fastighets-vd:n häktad i 68 dagar

Senaste beslutet kan dock vara en liten framgång. FV berättar det senaste.

Storsala köper fastighet i Västerort med stor byggrätt

Finns potential för bostadsutveckling.

Unikt townhouse i Lärkstaden till salu

1 500 kvm mitt i Stockholm. Kändisarkitekt utvecklat. Projektet tickar nog merparten av boxarna.

Kommunalt bolag vill sälja fyra centrala fastigheter

Totalt uthyrningsbar lokalyta är cirka 20 000 kvm.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs även om vakansutvecklingen sedan 2021 för 14 investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag. Högaktuellt seminarium stundar.

Klövern köper i Slakthusområdet för 300 mkr

Ska bygga 150 bostadsrätter. Säljaren har ägt fastigheten sedan 1980.

SBF i partnerskap med BauMont värt upp till 6 mdr

Initialt förväntas investeringar motsvarande två miljarder kronor genomföras.

Bakslag för plan att bygga ut hotell på Östermalm

Vill utöka med nästan 50 rum.

CapMan säljer ”helikopterhuset” i Västberga

Fullt uthyrd på långt kontrakt.

Global snabbväxare till Mall of Scandinavia

Hyllades nyligen av The Financial Times. Etablerar sig i högt tempo i stora delar av världen.

Blir ny vd för Tengbom

”Jag älskar att vara arkitekt, och jag tror på arkitektens roll i samhället”.

Tillbaka till förstasidan