Regeringshus i city kan bli bostäder

Brunkhalsen vid södra Brunkebergstorg ska bli bostäder, enligt de funderingar som finns hos fastighetsägaren Statens Fastighetsverk. Regeringskansliet vill expandera i Björnen och Loen för att få tillgång till mer yteffektiva lokaler.
Annons

Fastigheten Brunkhalsen vid södra Brunkebergstorg som i dag rymmer personal från kultur- och utbildningsdepartementet ska bli bostäder. Detta enligt de funderingar som finns hos fastighetsägaren Statens Fastighetsverk (SFV).
– Staden vill ha mer bostäder i city och vi vill bygga på några våningar med moderna kontorsytor på våra fastigheter i kvarteren Björnen och Loen. Det är en motprestation från vår sida, säger Peter Ohrstedt, projektchef, SFV, till
Fastighetsvärlden Idag.
Regeringskansliet vill expandera i Björnen och Loen för att få tillgång till mer yteffektiva lokaler samt det kulvertsystem som finns där. När det gäller Brunkhalsen hyr regeringskansliet idag, enligt SFV, 12000 kvadratmeter där. Enligt de planer som finns idag ska det i Brunkhalsen bli runt 100 lägenheter samt utökade butiksytor. Beslut väntas under senvåren. Tidigare har det även ryktats om att SFV ska sälja fastigheten.
– Jag tror inte längre att det kommer att bli så. Vi kommer nog att behålla den till följd av det strategiska läget, säger Ohrstedt.
Fastighetsvärlden Idag 2008-01-29

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljözon i Stockholm skrotas – fastighetsägare pustar ut

”En seger för det sunda förnuftet”, säger Dennis Wedin (M).

Klartecken för Mälarbanan i Solna – flera bolag kan jubla

Segdraget projekt tar ett steg framåt.

Sålt allt efter Northvolts konkurs

Priset blev allt högre. FV berättar om processen.

Visionsbild av Kajgatan vid Bällstaviken och porträttbild på Stefan Mossvall

18 000 kvm vid Pripps-tomten – fler hyresgäster in

”Området är som en egen liten stadsdel.”

Två nya köp av SHF om totalt 15 000 kvm

Genomför två transaktioner. Välkända hyresgäster.

LogiDev och Winäs köper från SBB och Adductor

Målet är att skapa ett nytt nav för handel, proffshandel, industri och logistik.

Podcasten Fastighet & Finans om Ilija Batljans senaste drag

I senaste avsnittet av podcasten kommenteras Sveafastigheter och Klarabos sammanslagning, en rad bostadsaffärer samt Episurfs fortsatta rusning på börsen.

Vasakronan redo sälja central fastighet

Granne med landmärke. Flera projekt väntas.

KlaraBo går samman med Sveafastigheter

Genom fusionen skapas ett bolag med 26 500 bostäder. Värde: Nästan 50 miljarder kronor. Dessutom en affär på 7 miljarder vid sidan.

Strawberrys öppnar hotell i Arosekens nya

Stordalen: ”På väg att bli Sveriges svar på Silicon Valley och vi vill vara en självklar del av den resan”.

Hedin stänger sju bilhallar – Balder hyr ut nästan alla

Flera av fastigheterna ingick i storköp för 4,15 miljarder kronor för tio år sedan.

SD vill flytta SVT till Kista

Ser affärsmöjlighet för bostäder vid Gärdet.

Porträttbild på Benny Svärd och visionsbild på Marieviks Udde

Bildextra: Lyxvåningarna i Stockholms lilla Manhattan

✔️39 miljoner kronor. ✔️100 kvm privat takterrass. ✔️2,85 meter takhöjd.

Tillbaka till förstasidan