Refinansiering av koreansk logistik i Sverige

Colliers har agerat rådgivare åt Manova Partners och Vestas Investment Management, en ledande koreansk kapitalförvaltare, i samband med en refinansiering om 620 miljoner kronor för en portfölj bestående av två svenska logistikfastigheter i Jönköping och Norrköping, förvaltade av Manova Partners.

Annons

Finansieringen tillhandahölls av en internationell långivare.

– Vår svenska Terminus-portfölj passar väl in i vår pågående investeringsstrategi, och den nya finansieringen gör det möjligt för oss att genomföra vår uthyrningsstrategi och ytterligare investeringsinitiativ för att nå våra långsiktiga avkastningsmål, säger Dominik Leopold, Debt Finance Manager på Manova Partners.

Logistikfastigheterna är belägna i Jönköping och Norrköping, inom Sveriges så kallade logistiktriangel, med närhet till viktiga transportleder som E4 och E20 samt tillgång till järnväg och hamninfrastruktur. Transaktionen genomfördes i ett marknadsläge som präglas av en tydlig återhämtning efter den avvaktande perioden efter 2022.

– Även om logistikmarknaden uppvisar högre vakansgrader finns det ett starkt finansieringsintresse för högkvalitativa tillgångar i etablerade logistiklägen. I detta fall var det avgörande att anpassa kundens strategi till en långivare med ett långsiktigt perspektiv på logistiksektorn, säger Viggo Bekker Ståhl, Head of Structured Finance & Debt Advisory på Colliers i Norden.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan