Sophie Löfving, vd RED Management.
Sophie Löfving, vd RED Management.

RED Management blir en del av Xpartners

XPartners förvärvar RED Management. Bolaget levererar rådgivning och ledning av fastighetsprojekt och adderar specialiserad kompetens inom kommersiella utvecklingsprojekt.

Annons

RED Management grundades 2012 och har sitt huvudkontor i Stockholm. Bolaget sysselsätter omkring 30 personer och erbjuder rådgivning och ledning av fastighetsutvecklingsprojekt för svenska och internationella fastighetsägare och byggherrar. Tjänsterna omfattar analys, due diligence, planändringar, hållbarhet, byggherreombud och projektledning. Under det senaste räkenskapsåret omsatte bolaget drygt 60 miljoner kronor.

– Vi är mycket nöjda över att kunna välkomna RED Management till XPartners. Bolaget har djup specialistkompetens inom rådgivning och ledning av fastighetsutvecklingsprojekt och stärker vårt erbjudande inom kommersiella fastighetsprojekt. Genom XPartners nätverk skapar vi goda möjligheter till samarbeten med andra bolag i gruppen och till att erbjuda fler kunder ett samlat, starkare team, säger Magnus Trollius, Managing Director, XPartners Sverige.

Kundbasen består av ledande fastighetsaktörer med långsiktiga utvecklingsplaner, vilket förväntas ge en stabil efterfrågan och god potential för fördjupade samarbeten inom XPartners nätverk.

– Vi är väldigt glada över att bli en del av XPartners. Att vi får chansen att fortsätta vara RED Management, med vår kultur och vårt arbetssätt, samtidigt som vi får tillgång till en större plattform och bredare kompetens är en stor styrka. Vi tror att kombinationen av en entreprenöriell miljö och ett starkt nätverk kommer att skapa ännu större värde för både våra medarbetare och våra kunder, säger Sophie Löfving, vd, RED Management.

XPartners Group AB är en nordisk konsultkoncern inom samhällsbyggnad. Koncernen har byggts upp snabbt sedan 2021 och samlar idag över 1.800 specialister som ger rådgivning inom infrastruktur, byggnader, energi och miljö. Under 2025 genomfördes ett 30-tal bolagsförvärv spridda på Danmark, Norge och Sverige.

Gruppen består av omkring 60 entreprenörsdrivna bolag som får stöd genom en gemensam plattform för samarbete och tillväxt. På pro forma-basis uppgår årsomsättningen till drygt 3,5 miljarder kronor och bolaget ägs huvudsakligen av medarbetarna, med stöd från private equity-bolaget Axcel.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Finsk värdesmäll för Nyfosa

Spridd risk och finansnettot grejade resultatet.

Ändrar helt –  tar över projekt bredvid Wenner-Gren

Nya framtagna befolkningsprognoser medgör att Stockholm stad ändrar i planerna. Expansiv investerare tar över i området.

Colliers flyttar till prestigefastighet i city

Letat nya lokaler i några år och besökt massor av potentiella adresser. Se flera bilder.

Dokument: Sidbytet från konsult till ägarsidan

FV listar 50 personer som gått från rådgivningssidan till fastighetsägarsidan. Läs om den ”vanligaste” övergången.

Bilder: Så bygger Fabege om Wenner-Gren Center

Tecknat avtal med samarbetspartner. Lanserar nytt koncept.

Alm investerar i hundra år gammal byggnad

Byggnad som är 115 år gammal.

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Tillbaka till förstasidan