Rebecka Yrlid ny chef hos Locum – lämnar Balder

Rebecka Yrlid är ny projektområdeschef för Projektområde Sjukhus på Locum. Hon kommer närmast från Balder.

Annons

Hon kommer närmast från Balder där hon arbetat som fastighetsutvecklare inom bostäder och kommersiella fastigheter. Hon har även lång erfarenhet av ledarskap och hållbarhet från sin tid som projektchef och hållbarhetschef på Humlegården. Där hon även ingick i ledningsgruppen.

– Projektområde Sjukhus innefattar ett stort geografiskt bestånd med många olika hyresgäster och förutsättningar. Här är Rebeckas långa erfarenhet av fastighetsutveckling och trygga ledarskap en stor tillgång för oss. Hon är en stark och driven förebild inom branschen som kommer bidra med ett stort engagemang i vår strävan att bli det ledande fastighetsbolaget inom vårdmiljöer, säger Björn Åsander, projektdirektör på Locum.

– Det som lockar mig med Locum är att få möjlighet att bidra till utvecklingen av våra sjukhus i Stockholm. Projektområde Sjukhus rymmer många fastigheter och här finns verkligen allt; från mindre underhållsprojekt till större komplexa nyproduktionsprojekt vilket känns extra spännande. Mitt främsta fokus ligger i att stödja projektledarna och byggserviceledarna i sitt dagliga arbete för att skapa hållbara vårdmiljöer för framtidens vård, säger Rebecka Yrlid, ny projektområdeschef för Projektområde Sjukhus.

I projektområde Sjukhus ingår totalt nitton vårdfastigheter belägna från Upplands Väsby i norr till Handen i söder.

– Det finns en stor vilja till utveckling inom organisationen vilket känns otroligt positivt. Jag ser fram emot att vara med på den här resan framåt och hoppas kunna bidra med driv, affärsmässighet och ett helhetsperspektiv till hela Locum, avslutar Rebecka Yrlid.

Hon tillträdde tjänsten som projektområdeschef den 1 december 2021.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Han blir ny vd på Fastator

Tillträder 1 juli 2026.

Stort konsultbolag värvar och lanserar ny satsning

”Ett viktigt steg i den satsningen och stärker vår förmåga att skapa värde”.

Vincero säljer till HSB

Byggrättsvolymen uppgår till drygt 15 000 kvm.

Här kan nya SL-stationer ligga

Analysen har identifierat fyra sträckor med låg kollektivtrafikandel.

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Umeås stadsdel Stallbacken tar form

Planprogrammet innehåller bland annat 1 400 bostäder.

Rättstvist kan vänta för Peab

Olika syn kring stort utvecklingsområde utanför Stockholm. Toppolitikern: ”Det är inget jag tagit lätt på”.

Vill skapa nytt hotell på Söder

Planerar för påbyggnation av nyinköpt fastighet.

Fängslande köp – celler ombyggda till hostel

40 ombyggda fängelseceller.

Willhem köper för 200 mkr

Når nu nästan ett fastighetsvärde på 5 miljarder kronor i kommunen.

Muro köper från Prodire

Följer upp storköpen från M2 och Nivika.

Klart: Vann tävling om höga hus mitt i Göteborg

Tre byggnader som ska bli 56, 88 och 115 meter höga. Två lokala förslag utmanade.

80 000 kvm kan återlämnas efter Polestars problem

Tvingas avbryta storprojekt i attraktivt läge. Skulle bli del av historisk stadsutveckling mittemot landmärke.

Tillbaka till förstasidan