Putins order drabbar noterade Eastnine

Coronakrisen påverkar Eastnine’s intressebolag, den ryska modekedjan, Melon Fashion Group (MFG) negativt. Samtliga butiker är stängda sedan 1 april och förväntas vara stängda under april månad. Coronakrisen har också inneburit en försvagning av rubelns kurs gentemot euron under första kvartalet 2020.

Eastnine är noterat vid Nasdaq Stockholm och har sitt huvudkontor i Stockholm. Bolaget äger främst fastigheter i de baltiska huvudstäderna.

I syfte att begränsa spridningen av Coronavirus har den ryske presidenten Vladimir Putin beslutat att ge Rysslands befolkning ledigt från slutet av mars till slutet av april 2020. Bland annat detta har inneburit att samtliga MFG:s butiker är stängda från 1 april 2020 och förväntas förbli stängda månaden ut. E-handeln, som svarade för cirka 20 procent av bolagets försäljning före Coronapandemin, är fortfarande igång.

Coronakrisen har också påverkat värdet på rubeln som fallit med 19 procent mot euron under första kvartalet 2020.

Eastnine kommer att publicera mer information om värderingen av Eastnines innehav i MFG senast i samband med publiceringen av Delårsrapporten för januari-mars 2020, som presenteras 12 maj 2020.

Eastnine AB är ett svenskt fastighetsbolag med fastighetsvärde om 290 miljoner euro per 31 december 2019. Affärsidén är att Eastnine ska vara den ledande leverantören av moderna kontorslokaler i förstklassiga lägen i de baltiska huvudstäderna. Eastnine är noterat på Nasdaq Stockholm Mid Cap, sektor Real Estate.

Fler Nyheter från förstasidan

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Tillbaka till förstasidan