I Victoria Parks förvärv från Tornet ingick fastigheter i Tensta utanför Stockholm (bilden) och i Kristianstad.

”Provocerande” reptrick av Victoria Park

Värdet på förvärvade fastigheter ökade med 15 procent på tre veckor. Nyemissionsaktuella Victoria Park har ett enligt det egna bokslutet ett fantastiskt år bakom sig, där det egna kapitalet har trefaldigats genom omvärdering av fastighetsbeståndet. En under 2013 genomförd nyemission tillförde 335 miljoner i eget kapital men än mer, en halv miljard före uppskjuten skatt, uppstod genom omvärdering av fastigheter.

För det bestånd som förvärvades med ett underliggande fastighetsvärde om cirka 1050 mkr från Tornet i början av december 2013 har en omvärdering gjorts vilket innebär en ökning med 120 mkr kronor efter uppskjuten skatt per årsskiftet. Beståndet tillträds i april 2014.

Fastighetsvärlden har pratat med flera ledande revisorer om möjligheten att snabbt värdera om nyligen förvärvade fastigheter och en av dessa experter kallar bolagets agerande som milt sagt provocerande.

– Normalt sätt är transaktionen i sig en viktig signal om marknadsvärdet, sedan kan en kraftig marknadsförändring eller obeståndssituation innebära att det kan finnas anledning att ha en annan uppfattning. Det här känns provocerande, och inte minst pekar man ut säljaren av beståndet som en riktig förlorare.

Victoria Parks VD Peter Strand förklarar varför värderingen gjordes:

– Inför vår nyemission, som är ett led i finansieringen av förvärvet, är vi tvungna att göra en extern marknadsvärdering och det är resultatet av den som vi presenterar i bokslutet, säger Strand till Fastighetsvärlden.

Victoria Park nämner i sin bokslutsrapport att förvärvet från Tornet gjordes off market vilket enligt Fastighetsvärldens källor inte stämmer utan ytterligare minst en aktör var med och bjöd. Peter Strand vidhåller sin uppfattning om att bolaget var ensamt om att bjuda på beståndet.

Ett annat exempel på omvärdering under kort tid visar Kungsleden i sitt bokslut. Där har fastigheterna ingående i förvärvet om 5,5 miljarder från GE Capital Real Estate värderats upp med 250 miljoner. Där tecknades en avsiktsförklaring under augusti och tillträdet var i början av december.

Fastighetsvärlden Idag 2014-02-14

Fler Nyheter från förstasidan

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Tillbaka till förstasidan