Proark förlorar tioårigt kontrakt med H&M

Den danske ägaren Proark har gått på ännu en nit med Sesamgallerian på Östra Storgatan mitt i city i Jönköping. Gallerian är idag nästan helt tömd på hyresgäster. Hennes & Mauritz hade dock tecknat ett tioårigt kontrakt på 2 000 kvadratmeter i gallerian, värt drygt 3 miljoner kronor per år. Men finansieringssvårigheter medförde att ägaren inte klarade att genomföra en ombyggnad på 25 miljoner kronor, vilket var ett villkor enligt kontraktet.
Annons

Fiasko för tomma Sesamgallerian i Jönköping. Den danske ägaren Proark har gått på ännu en nit med Sesamgallerian på Östra Storgatan mitt i city i Jönköping. Gallerian är idag nästan helt tömd på hyresgäster. Hennes & Mauritz hade dock tecknat ett tioårigt kontrakt på 2 000 kvadratmeter i gallerian, värt drygt 3 miljoner kronor per år. Men finansieringssvårigheter medförde att ägaren inte klarade att genomföra en ombyggnad på 25 miljoner kronor, vilket var ett villkor enligt kontraktet. H&M har därför i augusti istället tecknat ett tioårigt kontrakt med en annan fastighetsägare, Ralf Ekblad, i centrala Apoteket 6, där bland annat Åhléns hyr. H&M flyttar om ett år och sitter så länge kvar i sina gamla lokaler i ”Domushuset”, som också ägs av Ralf Ekblad.

Sesamgallerian köptes 2005, fullt uthyrd, av Ejendomsinvest från Bostaden, där Ikano har ägarmajoriteten. Köpeskillingen uppskattades då till 120–130 miljoner kronor. Ejendomsinvest är en del av den danska koncernen Proark som ägs av Michael Kaa Andersen. Sesamgallerian ägs idag av ett aktiebolag som kontrolleras av Proark.
Fastighetsvärlden Idag 2009-09-18

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Årets affärskonsult korad – ”Wow, det är en stor ära”

Det var hårfint i toppen när juryns röster räknades samman. Tre i toppen sticker ut rejält poängmässigt.

Trianon förvärvar ytterligare åtta i Sofielund

Närområdet med på polisens lista. Gör ännu ett köpt. Totalt 430 miljoner kronor.

Söker 14.000 kvm kontor i Stockholmsområdet

Myndighet har startat en sökprocess efter nya kontorslokaler.

Hagabacken köpt för 1 mdr – når totalt 4 mdr

Förvärvat 28 fastigheter under fjärde kvartalet.

Peter Ullmark, Brinova

Han blir ny vd vid Brinova

Selin: ”Ska ta Brinova vidare i företagets arbete med fortsatt expansion.”

SBB-topp lämnar och går till Batljans storköpande PPI

Jobbat vid SBB sedan 2019. Tar plats i ledningsgruppen vid PPI.

Valt 12 kommuner för satsning – värvar toppolitiker

Läs om de aktuella kommunerna som Kilenkrysset pekar ut och orsaken till satsningen.

Trianon köper för 240 mkr

Totalt 13.440 kvm fördelat på 172 lägenheter.

Bildextra: Byggstartar på Kungsholmen

Byggrätterna förvärvades av Electrolux för ett år sedan för 284 mkr.

Hyrt ut hela 11.000 kvm i city – efter att Spotify lämnat

Framgångsrik uthyrning i centrala Stockholm.

FV avslöjar: 20 stora försäljningar som kan vänta

FV summerar försäljningsprocesser för 30 miljarder kronor. ✓ Bostadsbolag för över 5 mdr. ✓ Tre hotellbestånd. ✓ Kontorhus nära Hötorget och ett på Östermalm. ✓ Stort köpcentrum. ✓ Universitetsbyggnad. ✓ Två i Gamla stan.

Köper stor förfallen fastighet i framtidsläge

Fastigheten har en tomtyta om cirka 40.000 kvadratmeter.

Southbays sjätte investering – köper från Slättö

18.000 kvm nybyggt, varav två tredjedelar uthyrt.

Jättesatsning – vill bygga ut varuhus med 50.000 kvm

Skandinaviens största varuhus vill dubbla.

Tillbaka till förstasidan