Priserna på bostäder sjönk åter i december

Under december minskade bostadsrättspriserna med -1,1% och villapriserna med -0,8%. På årsbasis har priserna på bostadsrätter ökat med +5,9% och villorna med +5,0%. Detta visar de senaste mätningarna från Svensk Mäklarstatistik. Läs även om vad fem experter tror om priserna framöver.

Annons

I centrala Stockholm var priserna i det närmaste oförändrade men antalet sålda var relativt lågt vilket bidrog till att priserna i Storstockholm gick ned med -1,5%. I de två andra storstadsområdena gick priserna ned med -0,5% medan priserna backade med -0,6% i centrala Göteborg -0,7% i centrala Malmö. Prisutvecklingen på årsbasis varierar mellan +7% i Stockholmsområdet till knappa 4% i Storgöteborg.

Under december var villapriserna i Storstockholm i det närmaste oförändrade medan de backade med runt -1% i Storgöteborg och Stormalmö, vilket också gäller för riket utanför storstadsområdena. På årsbasis har priserna ökat med +6% i Storstockholm, +5% i Stormalmö och +4% i Storgöteborg.

– Under 2024 såldes 107.700 bostadsrätter och 56.400 villor vilket var +14% respektive +16% fler än under 2023. Faktum är att antalet sålda villor under andra halvåret 2024 nådde en rekordnivå, till och med något högre än under pandemiåren 2020-2021 då det såldes ovanligt många bostäder, säger Hans Flink, Affärsutvecklingschef på Svensk Mäklarstatistik.

Bostadsrätter 1 mån 3 mån 12 mån Medelpris (kr/kvm)
Riket – 1,1% + 1,3% + 5,9% 41 900
Centrala Stockholm – 0,2% + 0,6% + 7,1% 108 428
Stor-Stockholm – 1,5% + 2,7% + 7,0% 63 771
Centrala Göteborg – 0,6% – 1,0% + 5,9% 63 306
Stor-Göteborg – 0,5% + 0,7% + 3,6% 46 181
Centrala Malmö – 0,7% + 0,1% + 5,3% 37 824
Stor-Malmö – 0,5% – 1,2% + 5,4% 34 868

Johan Engström, vd på Fastighetsbyrån, kommenterar:

– December är en relativt lugn månad på bostadsmarknaden och de senaste siffrorna bjuder inte på några stora avvikelser. Det intressanta nu blir att se hur säljare och köpare agerar när marknaden kommer igång under andra hälften av januari. Räntesänkningarna ger goda förutsättningar för en bättre balans, fler affärer och på lite sikt vissa prisökningar. Dock är konjunkturen i Sverige och oro i omvärlden fortsatt faktorer som skapar en osäkerhet.

Fredrik Kullman, vd på Bjurfors:

– Stockholm visade vägen för återhämtningen under 2024. I år förväntar vi oss att det förbättrade läget med starkare ekonomi och ökad optimism kommer att märkas av i hela landet. Vi tror på fler affärer och breda prisökningar.

Andreas Moritz, vd SkandiaMäklarna:

– I december har vi sett en tydlig nedgång i priserna för bostadsrätter, bland annat beroende på säsongsvariationer och färre transaktioner. Generellt råder dock en positiv trend där vi ser en ökad jämvikt på marknaden, med köpare och säljare som närmar sig varandra. Samtidigt håller sig priserna relativt stabila med vissa lokala skillnader utifrån utbudet.

Erik Wikander, vice vd Svensk Fastighetsförmedling:

– December är alltid en speciell månad för bostadsaffärer, och kanske än mer 2024 med många fler lediga dagar än ett normalår. De relativt färre antal affärer som görs i december jämfört med andra månader på året påverkar även prisbilden, som säsongsmässigt minskar något. Totalt sett sjunker priserna på både villor och bostadsrätter runt 1 procent, men då ska man komma ihåg att över helåret är priserna på bostadsrätter upp nästan 6 procent, och villor är upp 5 procent, vilket betyder att prisbilden i stort börjar närma sig nivåerna under pandemin.

Marcus Svanberg, VD på Länsförsäkringar Fastighetsförmedling:

– 2024 innebar en stark vändning för bostadsmarknaden efter några turbulenta år med stigande räntor, hög inflation och avvaktande bostadsköpare. I spåkulan ser vi nu fler bostadsaffärer och att priserna fortsätter uppåt, efter den säsongsmässigt svalare marknaden kring nyår. Men det blir inget rally under 2025 – vi förväntar oss en prisuppgång med omkring 5 procent.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Porträtt

Drivs av att bygga företag

Börsnoteringar är en paradgren för den hästintresserade Bengt Kjell. Nu är han på gång med ett nytt bolag.

Köper på Vasagatan

Expanderar mitt i Stockholm nära tidigare storköp.

Räddar kvar hyresgäst på över 5.000 kvm i lyxläge

Kommer att ha varit hyresgäst i 30 år på samma adress i centrala Stockholm. FV summerar tidigare hyreskontrakt.

Bästa rådgivarna 2024 – i varje segment

Nordanö, Tango, CBRE, JLL och Colliers vinnare i olika kategorier.

Stor butik tvärvänder och stannar i city

En av de största butikshyresgästerna i Stockholms CBD har ändrat sig.

Selin: ”Ett betydande investeringsutrymme”

Balder visar siffrorna för 2024 och blickar in i 2025.

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Tillbaka till förstasidan